Počela prinudna naplata i blokada računa firmi
Pojedini su se snašli tako što posluju preko nekih tuđih računa, uglavnom kompanija poslovnih partnera. Drugi su uspeli da se poravnaju s poveriocima, a treći kreću u stečaj ili se spremaju za unapred pripremljen plan reorganizacije.
Od 43 kompanije koje više ne uživaju zaštitu, iz Vojvodine je njih 10 To su „Hipol“ iz Oyaka, “Mala Bosna“ iz istoimneog mesta, “Vršački vinogradi“ ,“Boreli“ iz Sombora, “Vojvodinaput-Bačkaput“ a. d. „Dnevnik“ oba iz Novog Sada, „Bačka“ iz Sivca, “Jadran“ iz Nove Gajdobre, “Mladi borac“ iz Sonte, “Rudnik Kovin“ i „Utva“ Pančevo.
Jedno od preduzeća sa spiska je „Rudnik Kovin“ koje se bavi eksploatacijom lignita i mrkog uglja.
- Mi redovno poslujemo i uskoro izlazimo iz faze restruktuiranja. Novca na računu ima za poverioce koji ga potraže - kaže direktor “Rudnika Kovin“ Živica Žarkov. - Naš najveći poverilac je „Elektrovojvodina“, a s njima imamo zaključen sporazum o reprogramu. Obaveze ispunjavamo na vreme i u potpunosti. Tako izgleda da za 108 zaposlenih u rudnicima nema zime.
Daleko je dramatičnija situacija u fabrici “Boreli“ u Somboru. Naplata potraživanja je već počela.
- Ukupna potraživanja prema nama su 45 miliona dinara. Najveći poverilac je Vojvođanska banka, gde je dug 30 miliona dinara. Oni imaju obezbeđenje-hipoteku na magacin. Ostala dugovanja odnose se na poreze, i to najvećim delom za lokalne samouprave, jer imamo prodavnice širom zemlje. Zato su već počele blokade. Prve su u naplate krenule lokalne samouprave iz Kragujevca, Aleksinca, Kučeva - objašnjava direktorka Zorka Crnogorac.
Ona kaže da se trudi da spase proizvodnju u delu kompanije koja radi za izvoz. Nastaviće da posluju preko računa poslovnog partnera. Sve to veoma brine 480 zaposlenih u ovoj kompaniji.
U preduzeću “Vojvodinaput-Bačkaput“ nakon ukidanja zaštite vratili su se u 2011. godinu. Još od tada imaju dug od 1,4 milijarde dinara. Tu sumu deli 140 poverilaca, i opet su u blokadi.
- Nastavljamo da poslujemo preko drugih kompanija koje su naši poslovni partneri - kaže direktor Dragan Jakovljević. - Uskoro pokrećemo predstečajni postupak, a imamo i UPPR, odnosno Unapred pripremljen plan reorganizacije. Zaposleni primaju zaradu, ali će do ozdravljenja kompanije to verovatno biti minimalac.
S računa kompanije AD “Dnevnik“ naplatu su počeli Razvojni fond Vojvodine i preduzeće za kancelarijski materijal „Kontinental“.
- Radimo otežano, ali preduzeće funkcioniše - rekao je direktor AD “Dnevnik Svetozar Karanović.
U „ Vršačkim vinogradima“ iznenađeni su odlukom da se i oni pošalju u stečaj. Takvu odluku zaposleni smatraju skandaloznom. Inače, i njihov račun je blokiran i to zbog duga od 479 miliona dinara.
Generalni direktor ove kompanije Nebojša Mišić, veruje da je ovde reč o previdu.
- Verujem da je onaj koji nas je svrstao u 43 firme koje su izgubile zaštitu države nije detaljno razmotrio naš slučaj- kaže Mišić.
Sada predstoji predstečajni postupak kako bi se bar na 30 dana zaštitili od prinudne naplate.
Direktor Mišić smatra da će prestečajnim postupkom račun biti deblokiran kako bi seobezbedila sredstva za započetu zaštitu roda na preko hiljadu hektara vinograda pod rodom.
D. Vujošević R. Jovanović
Kako isplivati
Mogu li blikirane firme u danima koji slede nešto da urade i ima li kraja agoniji?
- Sume novca koje se nalaze na računima tih preuzeća ili će se na njih sliti isplaćuju se dužnicima prema prvenstvu potraživanja. Tako to ide dok se dugovi u potpunosti ne namire. Tek posle toga, novac koji ostane ili se ponovo uplati preduzeće može da koristi za svoje potrebe - kaže stručnjak Mališa Đukić sa Beogradske bankarske akademije.