Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

DEVOJČICU IZ KUĆE STRAVE U BRČKOM NIJEDNA SIGURNA KUĆA NE ŽELI DA PRIMI Zbog ovog su joj sva vrata zatvorena DETE POTIŠTENO I RAZOČARANO

18.07.2025. 19:12 19:38
Piše:
Izvor:
N1.ba/Srbija danas
кућа
Foto: printscreen/Blic.rs

Kada je otkriven slučaj "kuće strave" u Brčkom gde se nalazilo 31 dete uzrasta od nekoliko meseci do 12 godina, koja su bila žrtve trgovine ljudima, u nekim slučajevima i nasilja u porodici, građani Bosne i Hercegovine su bili šokirani, a institucije i nevladin sektor su se udružili da ih smeste na sigurno.

Uspeli su da ih smeste u sigurne kuće širom BiH i brigu o njima preuzeo je "sistem".

No, isti sistem zakazao je ovih dana i izvršio najdrastičniji oblik kršenja prava deteta, upravo iz "strave kuće" iz Brčkog.

Deca su u "kući strave" bila mesecima, neka možda i godinama, a komšije ih nisu viđale. 

Sva njihova prava u toj kući su bila pregažena, bili su prepušteni sami sebi, a "starija" deca su brinula o bebama i mlađima. Sva deca imaju brojne traume, a neka su bila i žrtve nasilja u porodici.

Celo društvo, posebno institucije i sigurne kuće u kojima se nalaze moraju imati razumevanja za njih i pružiti im utočište, da se nakon toliko vremena osećaju sigurno i da im pokušaju vratiti barem delić detinjstva. 

No, jedna sigurna kuća u koju je bila smeštena jedna od devojčica iz "kuće strave" odlučila je "zatvoriti vrata" za nju zbog jednog ekscesa.

Zbog razbijanja TV-a poslali je na psihijatrijsko veštačenje i ne žele je vratiti
Kako je izjavila Mirsada Bajramović, direktorka Udruženja "Zemlja djece u BiH", organizacije posvećene zaštiti dece i borbi protiv trgovine ljudima, koja je od početka bila uključena u slučaj "kuće strave" iz Brčkog, ovo je "poraz sistema".

Prema informacijama koje je dobila, devojčica je navodno u prepirci s vršnjakinjom, u naletu besa u Sigurnoj kući razbila TV uređaj.

- Nakon incidenta, Sigurna kuća je tražila odmah da se dođe po nju i odvede iz iste. Smestili su je na posmatranje na Psihijatriju, ali je lekar psihijatar rekao da devojčica nije za hospitalizaciju niti bilo kakav tretman. Ipak, Sigurna kuća je odbila da je primi nazad. Po nju je došao privremeni staratelj - staratelj za posebne slučajeve iz Brčkog.

Tražili smo rešenje, zvali sve moguće socijalne ustanove, ali bezuspešno. Jedino rešenje, dok se ne nađe smeštaj, bilo je da je smesti na Kliniku u Banjaluci s kojom Pododeljenje za socijalnu zaštitu ima potpisan sporazum. Bila je tamo nekoliko dana i doktorica je rekla da se devojčica super ponašala, da nema indikacija nikakvih poremaćaja u ponašanju i da bi njeno zadržavanje bilo protivzakonito, te istakla da nema razloga da ne bude smeštena u kolektivni smeštaj - navela je Bajramović za N1.

Jedna sigurna kuća pristala pa odustala
Tokom tog perioda zvali su sve sigurne kuće, ali odgovor je bio isti. Na kraju, juče, jedna sigurna kuća je pristala. Pododeljenje socijalne zaštite Brčko distrikta ponudilo je toj sigurnoj kući da potpišu i protokol za saradnju kako bi plaćali smeštaj za devojčicu.

No, u poslednjem trenutku pred sami dolazak, i ta sigurna kuća je odbila da primi djevojčicu.

- Čovek (privremeni staratelj) je otišao danas po nju u Banjaluku ubeđen da će biti smeštena u sigurnu kuću jer je ona i žrtva nasilja u porodici i žrtva trgovine, ali su se verovatno raspitali zašto je ne žele vratiti u prvu sigurnu kuću i rekli su im da je napravila incident. Neće niko, pod navodnim znacima, problem. U međuvremenu su javili da je ipak neće primiti - kazala je Bajramović.

"Najdrastičniji oblik kršenja prava djeteta"
Privremeni staratelj je bio očajan. S devojčicom je celi dan proveo u Banjaluci tražeći rešenje zajedno s Bajramović, predstavnikom Odseka za borbu protiv trgovine ljudima Ministarstva sigurnosti BiH Saninom Prašovićem i socijalnim radom iz Brčkog, ali bezuspešno.

- Nazvali smo bezbroj socijalnih ustanova i sigurnih kuća. Svi se ograđuju i niko ne provodi preporuke ombudsmena. Nažalost, ovo nije prvi slučaj. Zašto ne damo deci priliku da se vrate u normalne društvene tokove i imaju djetinjstvo? Ovo je poraz sistema! Besna sam na sistem, ovo je najdrastičniji oblik kršenja prava deteta. Ovo je prevršilo sve moguće granice. Dete je bilo žrtva nasilja u porodici sada je žrtva institucionalnog nasilja - poručila je Bajramović vidno uznemirena.

Devojčica će prvobitno biti smeštena u jednom od smeštaja gde je bila i nakon što su deca spašena iz "kuće strave".

Potištena i razočarana jer je i sama svesna da je sistem, koji ju je trebao zaštititi davno, po drugi put napustio.

Sigurna kuća (ni)je otvorena za sve, nedostatak ljudskosti
- Sigurna kuća mesto je gdje su zadovoljene osnovne egzistencijalne potrebe – odeća, obuća, hrana, higijena. Ovde se pruža pomoć i podrška u praćenju zdravstvenog stanja, u stabilizaciji psihosocijalnog stanja, individualni, savetodavni i terapijski rad, okupaciona terapija, pravno savetovanje i podršku tokom ostvarivanja prava i ekonomskog osnaživanja za samostalan život.

Svako dete je u sigurnoj kući uvek dobrodošlo i negovano je s ljubavlju i pažnjom. Deci se pruža odgojno obrazovna podrška, terapijski rad i savetovanje, kreativne radionice i radionice relaksacije.

Sigurne kuće nisu samo prostor i krov nad glavom za žene i decu već specijalizirani servisi koji pružaju podršku i resurse ženama i deci koji su suočeni s nasiljem u porodici. Sigurne kuće u Federaciji Bosne i Hercegovine nisu samo zgrade u kojima žene ostaju zatvorene i odsečene od ostatka sveta, već predstavljaju oaze nade i mesta oporavka i jačanja žena i dece. Tu su da pruže svetlo u najmračnijim trenucima i pomognu ženama i deci da ponovno pronađu svoj put prema sreći, sigurnosti i dostojanstvenom životu - ovako piše na stranici Sigurne kuće FBiH koja je pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Očito je da je slučaj ove devojčice, ali prema rečima Bajramović i druge dece, bio izuzetak jer je izostala podrška, a deo "svako dete je u sigunoj kući uvek dobrodošlo", očito za nju/njih ne vredi.

Srbija danas/N1

Izvor:
N1.ba/Srbija danas
Piše:
Pošaljite komentar
UŽAS, NIKO NE ZNA ODAKLE SU DECA? Za 12 od 31 deteta iz Brčkog nije pouzdano utvrđen identitet
Youtube prinstcrin/Ustupljene fotografije

UŽAS, NIKO NE ZNA ODAKLE SU DECA? Za 12 od 31 deteta iz Brčkog nije pouzdano utvrđen identitet

14.03.2025. 14:03 14:08
ZAHVALJUJUĆI NJOJ SPASENO JE JOŠ 30 MALIŠANA IZ KUĆE STRAVE U BRČKOM Ova devojčica je pravi heroj, a ima samo jednu želju
брчко

ZAHVALJUJUĆI NJOJ SPASENO JE JOŠ 30 MALIŠANA IZ KUĆE STRAVE U BRČKOM Ova devojčica je pravi heroj, a ima samo jednu želju

05.03.2025. 21:56 22:03