ДЕВОЈЧИЦУ ИЗ КУЋЕ СТРАВЕ У БРЧКОМ НИЈЕДНА СИГУРНА КУЋА НЕ ЖЕЛИ ДА ПРИМИ Због овог су јој сва врата затворена ДЕТЕ ПОТИШТЕНО И РАЗОЧАРАНО
Када је откривен случај "куће страве" у Брчком где се налазило 31 дете узраста од неколико месеци до 12 година, која су била жртве трговине људима, у неким случајевима и насиља у породици, грађани Босне и Херцеговине су били шокирани, а институције и невладин сектор су се удружили да их сместе на сигурно.
Успели су да их сместе у сигурне куће широм БиХ и бригу о њима преузео је "систем".
Но, исти систем заказао је ових дана и извршио најдрастичнији облик кршења права детета, управо из "страве куће" из Брчког.
Деца су у "кући страве" била месецима, нека можда и годинама, а комшије их нису виђале.
Сва њихова права у тој кући су била прегажена, били су препуштени сами себи, а "старија" деца су бринула о бебама и млађима. Сва деца имају бројне трауме, а нека су била и жртве насиља у породици.
Цело друштво, посебно институције и сигурне куће у којима се налазе морају имати разумевања за њих и пружити им уточиште, да се након толико времена осећају сигурно и да им покушају вратити барем делић детињства.
Но, једна сигурна кућа у коју је била смештена једна од девојчица из "куће страве" одлучила је "затворити врата" за њу због једног ексцеса.
Због разбијања ТВ-а послали је на психијатријско вештачење и не желе је вратити
Како је изјавила Мирсада Бајрамовић, директорка Удружења "Земља дјеце у БиХ", организације посвећене заштити деце и борби против трговине људима, која је од почетка била укључена у случај "куће страве" из Брчког, ово је "пораз система".
Према информацијама које је добила, девојчица је наводно у препирци с вршњакињом, у налету беса у Сигурној кући разбила ТВ уређај.
- Након инцидента, Сигурна кућа је тражила одмах да се дође по њу и одведе из исте. Сместили су је на посматрање на Психијатрију, али је лекар психијатар рекао да девојчица није за хоспитализацију нити било какав третман. Ипак, Сигурна кућа је одбила да је прими назад. По њу је дошао привремени старатељ - старатељ за посебне случајеве из Брчког.
Тражили смо решење, звали све могуће социјалне установе, али безуспешно. Једино решење, док се не нађе смештај, било је да је смести на Клинику у Бањалуци с којом Пододељење за социјалну заштиту има потписан споразум. Била је тамо неколико дана и докторица је рекла да се девојчица супер понашала, да нема индикација никаквих поремаћаја у понашању и да би њено задржавање било противзаконито, те истакла да нема разлога да не буде смештена у колективни смештај - навела је Бајрамовић за Н1.
Једна сигурна кућа пристала па одустала
Током тог периода звали су све сигурне куће, али одговор је био исти. На крају, јуче, једна сигурна кућа је пристала. Пододељење социјалне заштите Брчко дистрикта понудило је тој сигурној кући да потпишу и протокол за сарадњу како би плаћали смештај за девојчицу.
Но, у последњем тренутку пред сами долазак, и та сигурна кућа је одбила да прими дјевојчицу.
- Човек (привремени старатељ) је отишао данас по њу у Бањалуку убеђен да ће бити смештена у сигурну кућу јер је она и жртва насиља у породици и жртва трговине, али су се вероватно распитали зашто је не желе вратити у прву сигурну кућу и рекли су им да је направила инцидент. Неће нико, под наводним знацима, проблем. У међувремену су јавили да је ипак неће примити - казала је Бајрамовић.
"Најдрастичнији облик кршења права дјетета"
Привремени старатељ је био очајан. С девојчицом је цели дан провео у Бањалуци тражећи решење заједно с Бајрамовић, представником Одсека за борбу против трговине људима Министарства сигурности БиХ Санином Прашовићем и социјалним радом из Брчког, али безуспешно.
- Назвали смо безброј социјалних установа и сигурних кућа. Сви се ограђују и нико не проводи препоруке омбудсмена. Нажалост, ово није први случај. Зашто не дамо деци прилику да се врате у нормалне друштвене токове и имају дјетињство? Ово је пораз система! Бесна сам на систем, ово је најдрастичнији облик кршења права детета. Ово је превршило све могуће границе. Дете је било жртва насиља у породици сада је жртва институционалног насиља - поручила је Бајрамовић видно узнемирена.
Девојчица ће првобитно бити смештена у једном од смештаја где је била и након што су деца спашена из "куће страве".
Потиштена и разочарана јер је и сама свесна да је систем, који ју је требао заштитити давно, по други пут напустио.
Сигурна кућа (ни)је отворена за све, недостатак људскости
- Сигурна кућа место је гдје су задовољене основне егзистенцијалне потребе – одећа, обућа, храна, хигијена. Овде се пружа помоћ и подршка у праћењу здравственог стања, у стабилизацији психосоцијалног стања, индивидуални, саветодавни и терапијски рад, окупациона терапија, правно саветовање и подршку током остваривања права и економског оснаживања за самосталан живот.
Свако дете је у сигурној кући увек добродошло и неговано је с љубављу и пажњом. Деци се пружа одгојно образовна подршка, терапијски рад и саветовање, креативне радионице и радионице релаксације.
Сигурне куће нису само простор и кров над главом за жене и децу већ специјализирани сервиси који пружају подршку и ресурсе женама и деци који су суочени с насиљем у породици. Сигурне куће у Федерацији Босне и Херцеговине нису само зграде у којима жене остају затворене и одсечене од остатка света, већ представљају оазе наде и места опоравка и јачања жена и деце. Ту су да пруже светло у најмрачнијим тренуцима и помогну женама и деци да поновно пронађу свој пут према срећи, сигурности и достојанственом животу - овако пише на страници Сигурне куће ФБиХ која је под покровитељством Федералног министарства рада и социјалне политике.
Очито је да је случај ове девојчице, али према речима Бајрамовић и друге деце, био изузетак јер је изостала подршка, а део "свако дете је у сигуној кући увек добродошло", очито за њу/њих не вреди.
Србија данас/Н1