Zavičajni muzej Rume: Od pehara iz neolita do savremenih umetnika
RUMA: Iduće godine, osim 250 godina od izgradnje zgrade u kojoj se nalazi Zavičajni muzej Rume, ova ustanova obeležiće i 60 godina uspešnog rada.
Skrenuvši pažnju stručne javnosti, Muzej je 2018. godine dobio prestižnu nagradu „Mihajlo Valtrović”, a prošle godine i priznanje IKOM Srbije za izuzetno bogat i sadržajan program u manifestaciji „Muzeji za 10“.
Direktorka Zavičajnog muzeja Ruma Branislava Konjević kaže da je ova ustanova pored obavljanja osnovne delatnosti, domaćin i drugih kulturnih manifestacija: književnih večeri, koncerata, filmskih projekcija.
- Zahvaljujući mnogobrojnim i raznovrsnim izložbama i manifestacijama, muzej poseti više hiljada posetilaca godišnje - kaže direktorka.
Zavičajni muzej Ruma je osnovan 1962. godine kao Zavičajna muzejska zbirka, a deceniju kasnije menja naziv u Muzej u Rumi. Od 1979. godine dobija današnji naziv.
- Teritorijalna nadležnost ustanove obuhvata pored Rume, opštine Inđiju, Staru Pazovu i Pećince. Sama zgrada je pod zaštitom države kao nepokretno kulturno dobro od velikog značaja. Podignuta je 1772. godine za potrebe škole vlastelinstva Pejačević, a danas predstavlja jedinstven primer graničarske arhitekture u našem gradu. Od njenog podizanja do danas uvek je bila u funkciji obrazovanja i kulture - ističe Branislava Konjević.
Po osnovnoj orijentaciji rumski muzej spada u kategoriju zavičajnih muzejskih ustanova kompleksnog tipa, jer u svom sastavu ima arheološko, etnološko, tehničko i likovno odelenje, sa oko 500 kvadratnih metara izložbenog prostora.
- Odeljenje arheoloških zbirki ima oko 6.000 predmeta, uključujući i bogati legat našeg sugrađana Dragana Tomaševića. Najatraktivniji predmeti ove zbirke su: sarkofag iz rimskog perioda, oslikan pehar na stopi iz neolita, i opeka sa Hristovim monogramom - kaže direktorka Zavičajnog muzeja. - Odeljenje etnoloških zbirki je poslednje dve godine gotovo udvostručilo svoj fond, u njemu se mogu videti zbirke pokućstva, zanata, tekstila, poljoprivrede...
Odeljenje istorijskih zbirki broji više od 3.000 predmeta, a najistaknutiji su Dvotomna fizika A. Stojkovića iz 1801-1804 i Povelja cara Franca Prvog rumskim zanatlijama iz 1818. - Odeljenje umetničkih zbirki broji oko 1200 predmeta, među kojima su šest umetničkih legata, zbirki sa Likovne kolonije i samog Muzeja. U sastavu Muzeja radi i Stručna biblioteka zatvorenog tipa sa oko 4.500 jedinica, a formirano je i odeljenje dokumentacije - priča Konjević. -Zbog tehničkih problema ovaj muzej nema kompletnu stalnu postavku, ali formiranjem etnološke postavke i učionice iz prošlosti, formiranjem otvorenog depoa, kao i organizovanjem domaćih, ali i gostujućih tematskih izložbi, prevazilazi se taj nedostatak a publici nude zanimljivi sadržaji.
Pored štampanja informativnih kataloga za potrebe izložbi, ustanova se bavi i izdavanjem pojedinačnih publikacija istoriografske sadržine. Štampa se i Zbornik ZMR, pa je od 1996. do 2017. godine izašlo sedam brojeva, a od 2018. godine izlazi redovno jednom godišnje.
Muzej je organizator Likovne kolonije Borkovac, koja se održava od 1968. godine i predstavlja jednu od najstarijih likovnih kolonija u Srbiji. Iako nema specijalizovano pedagoško odelenje, odnosno službu, direktorka ove ustanove posebno ističe uspešan rad i saradnju kroz radionice sa mladima i decom.
M. Stakić
Projekat „Kulturno i umetničko stvaralaštvo” realizuje Markons marketing kompani, a sufinansira Opština Ruma. Stavovi u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.