LETOVANJE NA KLIK – ILI PREVARA NA KLIK? Lažni a primamljivi aranžmani lako upropaste godišnji odmor
Korišćenje interneta, društvenih mreža, mogućnost kupovine i prodaje iz fotelje, razvoj veštačke inteligencije... nesumnjivo nose niz izuzetno pozitivnih efekata.
Nažalost, uz njih javljaju se i one negativne – jer je iz dana u dan sve više internet prevara, načini da se to uradi se, takođe, iz dana u dan usavršavaju, pa ih je sve teže prepozanati i zbog toga su se mnogi dobro „opekli”.
Kako bi se takve situacije što ređe dešavale, stručnjaci upozoravaju da, prilikom korišćenja interneta i kupovine/plaćanja onlajn, opreza nikad dosta, da je pre nego što se napravi poslednji korak – a to je plaćanje, neophodno sve dobro proveriti. Bez obzira na to da li se kupuje odeća, obuća, kozmetika... ili rezerviše smeštaj za odmor, da se ne bi desilo da umesto povoljnog aranžmana novčanik bude prazniji, a odmor se provede kod kuće ili uz dodatna plaćanja.
Upravo na tako nešto svoje klijente upozoravaju iz jedne od banaka na našem tržištu, ističući da je uz sezonu godišnjih odmora otvorena i sezona internet prevara, da je sve više lažnih oglasa za rezervaciju smeštaja i aranžmana primamljivih onima koji traže povoljnije aranžmane jer se nudi smeštaj po cenama znatno nižim od proseka.
Naglašavaju i da se kao uslov da bi se to i realizovalo traži plaćanje unapred i da je to korak koji ne treba olako napraviti jer ukoliko je reč o prevari, najčešće se dešava da se kontakt s ponuđačem ne može napraviti, da je oglas obrisan, a apartman ne postoji ili pripada nekome drugom.
Prevare mogu biti različite – od onih da smeštaj koji je plaćen ne odgovora slikama koje su na mreži, pa do toga da smeštaj zapravo ne postoji
Zato i upozoravaju klijente da je jako važno da se kupuje samo putem proverenih i poznatih sajtova, izbegavaju neprovereni profili, grupe i stranice, da ne treba verovati nerealno niskim cenama. Kako bi se izbegla prevara, važno je i proveriti lokaciju i fotografije preko pretraživača na internetu, pažljivo čitati uslove korišćenja i otkazivanja, proveriti digitalni sertifikat sajta (HTTPS i zelena oznaka), reputaciju i recenzije trgovca, zatražiti video-poziv ili proveru identiteta prodavca.
Prvo provera, pa onda plaćanje
– Najjednostavniji način da se izbegne prevara s uplatom turističkih aranžmana jeste da se prvo sve dobro proveri i da se pre toga ništa ne uplaćuje preko mreža – kaže dirketor Nacionalne asocijacije turističkih agnecija JUTA Aleksandar Seničić. – Već godinama upozoravamo da prevara prilikom kupovine aranžmana i rezervacija smeštaja ima, ukazujemo na najčešće načine koji upućuju na to da je u pitanju prevara i naglašavamo da se mora biti veoma oprezan, ali je svake godine sve više prevaranata, a ima i veliki broj prevarenih. Treba reći i da oni koji se upuštaju u ovu vrstu prevare dobro znaju šta rade jer se traži plaćanje iznosa koji ne podleže krivičnom gonjenju, već je prekršaj. Uz veći oprez onih koji preko inteneta plaćaju smeštaj prevara bi bilo manje i kada bi nadležne institucije pojačale kontrolu poslovanja onih koji nude aranžmane preko interneta.
Da ponuda za letovanje i u Srbiji i van nje na internetu ima mnogo, može se uveriti svako ko to pogleda, a uz veliki broj legalnih ponuđača sigurno je da ima i onih koji žele da iskoriste naivnost ili nedovoljnu informisanost onih koji ponude pregledaju. Najčešći razlog da se neko „upeca” i postane žrtva prevare jesu niske cene i avansna uplata, a to bi, svakako, trebalo da bude prva lampica zbog koje se kreće u proveru svega što je moguće proveriti.
– Internet i društvene mreže mnogo se koriste, a to je plodno tle za prevare, kojih je sve više, a svake godine su nove i drugačije i zato uvek treba biti veoma obazriv – kaže suvlasnica Turističke agencije „Grand” Milena Knežević. – Ponudama preko interneta, bez obzira o kojoj se vrsti robe ili usluge radi, ne sme se verovati, odnosno mora se proveriti. Prevare mogu biti različite: od onih da smeštaj koji je plaćen ne odgovora slikama koje su na mreži, pa do toga da smeštaj zapravo ne postoji, a do tako nečeg ne može doći ako se aranžman uplati preko turističke agencije koja radi legalno. Jako je važno da se proveri da li onaj koji nudi neki smeštaj ili aranžman radi legalno, kakvu zaštitu klijent može da očekuje u slučaju da ne budu ispoštovani uslovi propisani aranžmanom.