ЛЕТОВАЊЕ НА КЛИК – ИЛИ ПРЕВАРА НА КЛИК? Лажни а примамљиви аранжмани лако упропасте годишњи одмор
Коришћење интернета, друштвених мрежа, могућност куповине и продаје из фотеље, развој вештачке интелигенције... несумњиво носе низ изузетно позитивних ефеката.
Нажалост, уз њих јављају се и оне негативне – јер је из дана у дан све више интернет превара, начини да се то уради се, такође, из дана у дан усавршавају, па их је све теже препозанати и због тога су се многи добро „опекли”.
Како би се такве ситуације што ређе дешавале, стручњаци упозоравају да, приликом коришћења интернета и куповине/плаћања онлајн, опреза никад доста, да је пре него што се направи последњи корак – а то је плаћање, неопходно све добро проверити. Без обзира на то да ли се купује одећа, обућа, козметика... или резервише смештај за одмор, да се не би десило да уместо повољног аранжмана новчаник буде празнији, а одмор се проведе код куће или уз додатна плаћања.
Управо на тако нешто своје клијенте упозоравају из једне од банака на нашем тржишту, истичући да је уз сезону годишњих одмора отворена и сезона интернет превара, да је све више лажних огласа за резервацију смештаја и аранжмана примамљивих онима који траже повољније аранжмане јер се нуди смештај по ценама знатно нижим од просека.
Наглашавају и да се као услов да би се то и реализовало тражи плаћање унапред и да је то корак који не треба олако направити јер уколико је реч о превари, најчешће се дешава да се контакт с понуђачем не може направити, да је оглас обрисан, а апартман не постоји или припада некоме другом.
Преваре могу бити различите – од оних да смештај који је плаћен не одговора сликама које су на мрежи, па до тога да смештај заправо не постоји
Зато и упозоравају клијенте да је јако важно да се купује само путем проверених и познатих сајтова, избегавају непроверени профили, групе и странице, да не треба веровати нереално ниским ценама. Како би се избегла превара, важно је и проверити локацију и фотографије прeко претраживача на интернету, пажљиво читати услове коришћења и отказивања, проверити дигитални сертификат сајта (HTTPS и зелена ознака), репутацију и рецензије трговца, затражити видео-позив или проверу идентитета продавца.
Прво провера, па онда плаћање
– Најједноставнији начин да се избегне превара с уплатом туристичких аранжмана јесте да се прво све добро провери и да се пре тога ништа не уплаћује преко мрежа – каже диркетор Националне асоцијације туристичких агнеција ЈУТА Александар Сеничић. – Већ годинама упозоравамо да превара приликом куповине аранжмана и резервација смештаја има, указујемо на најчешће начине који упућују на то да је у питању превара и наглашавамо да се мора бити веома опрезан, али је сваке године све више превараната, а има и велики број преварених. Треба рећи и да они који се упуштају у ову врсту преваре добро знају шта раде јер се тражи плаћање износа који не подлеже кривичном гоњењу, већ је прекршај. Уз већи опрез оних који преко интенета плаћају смештај превара би било мање и када би надлежне институције појачале контролу пословања оних који нуде аранжмане преко интернета.
Да понуда за летовање и у Србији и ван ње на интернету има много, може се уверити свако ко то погледа, а уз велики број легалних понуђача сигурно је да има и оних који желе да искористе наивност или недовољну информисаност оних који понуде прегледају. Најчешћи разлог да се неко „упеца” и постане жртва преваре јесу ниске цене и авансна уплата, а то би, свакако, требало да буде прва лампица због које се креће у проверу свега што је могуће проверити.
– Интернет и друштвене мреже много се користе, а то је плодно тле за преваре, којих је све више, а сваке године су нове и другачије и зато увек треба бити веома обазрив – каже сувласница Туристичке агенције „Гранд” Милена Кнежевић. – Понудама преко интернета, без обзира о којој се врсти робе или услуге ради, не сме се веровати, односно мора се проверити. Преваре могу бити различите: од оних да смештај који је плаћен не одговора сликама које су на мрежи, па до тога да смештај заправо не постоји, а до тако нечег не може доћи ако се аранжман уплати преко туристичке агенције која ради легално. Јако је важно да се провери да ли онај који нуди неки смештај или аранжман ради легално, какву заштиту клијент може да очекује у случају да не буду испоштовани услови прописани аранжманом.