STARO ZABORAVLJENO JELO IZ BOSNE Omak je sličan kajgani, ali ima poseban šmek domaće kuhinje
Omak je staro bosansko jelo koje se nekada redovno pripremalo za doručak.
Po ukusu i načinu pripreme podseća na kajganu. Reč je o brzom, jednostavnom i veoma zasitnom obroku, za koji je potrebno tek nekoliko osnovnih sastojaka.
Ovaj skoro zaboravljeni recept pronađen je na YouTube kanalu „Kuvaj i peci“, gde u opisu videa stoji da se jelo najbolje jede uz somun ili hleb – ali nikako kašikom!
Potrebni sastojci:
2 jajeta
350 ml mleka
so
1 puna kašika brašna
1 kocka putera (ili maslaca)
Priprema:
U šerpu ili tiganj stavite kocku putera i rastopite je na laganoj vatri. Dok se puter topi, umutite mleko i jaja, pa dodajte so i brašno. Dobro izmešajte da dobijete ujednačenu smesu bez grudvica.
Kada se puter istopi i zagreje, uz stalno mešanje sipajte pripremljenu smesu u tiganj. Važno je da omak ne bude previše tečan, ali ni prekuvan.
Da proverite da li je jelo gotovo, kašikom povucite preko sredine smese – ako se ivica ne slije odmah preko praznog dela, omak je spreman za jelo.
Servira se toplo, sa hlebom, a po tradiciji – jede se isključivo rukama.
Klix.ba