Алкотест од сада обавезан део контроле возача

Саобраћајна полиција успоставила је нови критеријум - сваки возач, без обзира да ли је заустављен због неког прекршаја или рутинске контроле, биће подвргнут тесту алкохолисаности,

а алкометре су добиле све полицијске патроле у Србији, изјавио је данас начелник Управе саобраћајне полиције Владимир Ребић.
"Имамо значајан број уређаја који омогућују такозвано пасивно узорковање које подразумева да се за секунд - два, без стављања усника у сам уређај, детектује да ли возач има алкохола у организму или не. Уколико нема, он наставља даље, нема претераног задржавања", објаснио је начелник Управе саобраћајне полиције.

Како је додао, уколико уређај покаже да има присуства алкохола у организму, онда се приступа активном узорковању, односно утврђује се тачна количина алкохола у организму.
Тај критеријум практично важи од јуче и подразумева да ће саобраћајна полиција у наредном периоду имати значајно повећање активности на откривању саобраћајних прекршаја управљања под дејством алкохола, рекао је Ребић Танјугу.

Он је додао да је јуче 400 возача искључено из саобраћаја због управљања под дејством алкохола.
"Свесни смо чињенице да је управљање под дејством алкохола најопаснији прекршај и да су околности под којима се догађају такве саобраћајне незгоде готово увек фаталне, односно са смртним последицама и због тога смо се определили да знатно појачамо контролу свих возача", рекао је Ребић.
Према његовим речима, то практично значи да ће сваки заустављени возач, без обзира да ли је то због невезивања појаса, брзине, непрописног претицања или рутинске контроле, бити подвргнут тесту алкохолисаности, односно, саобраћајна полиција ће извршити и брзу контролу возача да ли управља под дејством алкохола.

Ребић је навео и да је, на годишњем нивоу, број возача који се затекне под дејством алкохола око 50.000 што је податак скоро идентичан ономе од претходних пет-шест година.
"У 2014. години 49.000 возача искључено је из саобраћаја због тог прекршаја. У првих осам месеци ове године, саобраћајна полиција открила је 34.644 прекршаја, сто је за 10 одсто више него у истом периоду претходне године", рекао је Ребић.

Највећи број возача затечених у овој години да управљају возилом под дејством алкохола имало је у распону од 0,5 до 1,2 промила алкохола у крви и то 16.599 њих, навео је Ребић.
Он је додао да је 11.787 возача затечено да управља возилом у стању "лаке алкохолисаности", односно до 0,5 промила, 4.819 управљало је са 1,2 до два промила алкохола у крви и 1.020 возача имало је више од два промила алкохола у крви.

Ребић је додао да је 419 возача одбило алкотест и да се они третирају као да су у стању тешке алкохолисаности.
Ребић је напоменуо да је у току септембра била спроведена акција "школа", када је саобраћајна полиција у зонама школа појачано контролисала возаче који управљају недозвољеним брзинама или не пропуштају пешаке.

"У тој контроли открили смо и 83 возача под дејством алкохола, који су се дрзнули да се у зони школе нађу у припитом стању", рекао је Ребић.
Он се захвалио компанијама које су се укључиле у донацију алкометарских уређаја, којима су опремљене све саобраћајне полицијске испоставе, а које сада имају довољан број тих уређаја.
"Свака патрола има одговарајући уређај којим ће спровести контролу, тако да смо напросто тај принцип увели као стандард и од јуче у наредном периоду важиће да свака контрола подразумева и утврђивање да ли је возач под дејством алкохола", поновио је Ребић.

Он се нада да ће се на тај начин, појачаном контролом, открити и већи број алкохолисаних возача, него што је до сада био случај.
Ребић се такође нада да ће се возачи клонити тих прекршаја и да ће "у неком наредном периоду постојати стагнација учешћа возача под дејством алкохола у саобраћају".

 

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести