Др Гугл не сме да поставља дијагнозу
До бројних корисних информација брзо и лако може да се дође претрагом интернета, али када је у питање здравље и лечење болести, није добро нити препоручљиво
веровати свему на шта се наиђе. Не зна се ко стоји иза појединих сајтова и блогова, као ни ко пише по бројним форумима. Лекари упозоравају на то да се због лечења преко интернета болест некада искомпликује, па чак пацијент може и да умре.
- Интернет је моћан извор информација из целог света, с врло једноставним приступом, због чега га значајан број људи користи у покушају да нађе одговоре на бројна медицинска питања. Међутим, јако је важно нагласити да није свака информација која се налази на интернету пођеднако квалитетна и тачна, односно да је јако важно знати где могу да се нађу квалитетне и проверене информације о здрављу. Не треба заборавити да информације с интернета никако не могу да замене посету лекару и адекватан преглед - упозорава начелница Службе опште медицине Дома здравља “Нови Сад” прим. др Татјана Егић и напомиње да практично свако може да постави неку информацију или мишљење, без обзира на знање, школовање, стручност или намеру.
Како би се утврдило да ли је неки извор информација квалитетан, увек треба проверити да ли је назначено име аутора текста, односно име организације која је објавила текст, да ли је аутор стручњак у области о којој пише. Такође, важно је знати да ли је информација објављена на сајту неке институције или организације и да ли је она призната као стручни ауторитет у подручју о којем пише, а ако је текст из подручја медицине написао аутор који нема медицинско образовање, да ли то јасно назначено. Др Егић каже како би требало да се провери и да ли су докази наведени у тексти резултат стручних и научних студија и истраживања или “искуства из прве руке”, као и да ли је видљиво кад је посљедњи пут обрађена информација.
- Лечење на основу информација с интернета може да има многобројне последице: од продуженог трајања болести, али без значајнијих последица по здравље, па до трајних последица по здравље, а у екстремним случајевима и до смрти пацијента. Међутим, поред последица по здравље појединца, не треба да се занемаре ни последице по друштво, јер лечење насталих компликација веома често кошта много више од лечења основне болести - каже др Егић.
Због лечења преко интернета и касног доласка код лекара губи се драгоцено време, дешава се да “лечење” маскира праву клиничку слику и доводи лекара у заблуду, а смањује се опсег терапијских могућности. Информације које могу да се пронађу нипошто не могу да замене професионалне медицинске и здравствене савете, прегледе, дијагнозе или терапије.
- Не треба одлагати тражење медицинске помоћи или се оглушити о прописану терапију, због информација које могу да се прочитају на интернету - саветује др Егић.
Љ. Петровић
Стручни портали
Постоје бројни стручни, медицински сајтови и портали, али на њих приступ имају стручњаци. Наченица Службе опште медицине новосадског Дома здравља каже да квалитетним стручним информацијама приступ имају пре свега професионалци и да је најчешће за приступ тим страницама потребна регистрација.