Електронски картони скраћују пут до лекова

Уговор о испоруци Интегрисаног здравственог информационог система Републике Србије закључен је крајем прошле недеље, а рок испоруке, односно почетак имплементације овог пројекта

је 31. децембар ове године. Један од сегмената увођења овог система требало би да донесе и поједностављивање начина издавања лекова хроничним болесницима, који сада морају сваких месец дана, а у неким случајевима на два месеца, да траже рецепт од свог лекара, како би добили лекове.

Рецепти за хроничне болеснике требало би да у новом систему важе шест месеци, а пацијенти би у том случају једном у пола године ишли код лекара. Током периода важења рецепта, пацијенти би с новом, електронском књижицом, лекове подизали директно у апотеци, без одласка код лекара, јер би апотеке имале увид у електронски картон.

Док овај систем не заживи и електронски картони не буду умрежени између здравствених установа и апотека, много тога још треба да се уради. Домови здравља и апотеке за сада су добили читаче нових електронских књижица, које би сви грађани би требало да поседују до краја наредне године.

У Апотеци “Нови Сад” кажу да би нови систем сигурно олакшао посао и фармацеутима и пацијентима, јер би само на основу здрвствене књижице имали увид у електронски картон пацијента.

- Одмах бисмо видели шта је прописано пацијенту и могли бисмо да обележимо шта му је од лекова издато. Не би више било рецепата, смањило би се време обраде, јер би сви подаци били у бази. Предуслов свега је добар информациони систем, умреженост, добар проток информација - каже представник за односе са јавношћу у “Апотеци Нови Сад” Злата Нађ.

Да је увођење електронских картона и умрежавање установа добра идеја, слаже се и начелница Службе опште медицине у Дому здравља “Нови Сад” др Татјана Егић.

- Сигурно је да би то утицало на смањење гужви, јер би хронични болесници који су стабилни, по редовну терапију долазили једном у пола године. Они би се јављали само у случају нових здравствених проблема. То би свакако и убрзало рад лекара - оцењује др Егић, али напомиње да тек треба да се види како ће систем да функционише.

Према њеним речима, пре него што систем заживи, неопходна је промена појединих законских одредница. Сада лекари имају право да пацијентима напишу рецепте за терапију за највише месец дана, осим уколико се не ради о хроничним болесницима који су стабилни и имају непромењену терапију годину дана. Они могу да добију рецепте за двомесечну терапију.

Приватност пацијента би такође могла да се доведе у питање, јер се не зна који део картона ће моћи да виде у апотекам, односно да ли ће њима бити доступан само део који се односи на рецепте.

Да систем неће моћи да заживи одмах, рекао је и државни секретар у Министарству здравља проф. др Борислав Векић, који је најавио да ће примена почети одмах, али да ће увеђење система трајати до пола године. У наредних пет, до шест, месеци очекује да ће бити завршена информатизација здравствених установа, примарних, секундарних и терцијарних, као и свих апотекарских установа и јавних завода. Он је најавио и измене закона о здравственој заштити, здравственом осигурању и јавном здрављу, како би се омогућило решавање проблема у здравству.

Љубица Петровић

 

Информатички систем уведен у Хрватској

Електронски картони и умрежавање установа заживели су у Хрватској и тамо пацијенти могу у било којем граду у држави да подигну лекове. У електронском партону пацијента види се када је и где подигао лекове.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести