Грозница Западног Нила: Хоспитализовано троје, један преминуо

Троје пацијената заражених вирусом Западног Нила налазе се на лечењу у Клиници за инфективне болести Клиничког центра Војводине, а један оболели

од ове болести је прошле седмице преминуо на Клиници, сазнаје “Дневник”. Један од троје оболелих има и упалу мозга, а како нам је речено у болници, сви пацијенти су стабилно и доброг општег стања.

- Тренутно имамо троје пацијената са вирусом Западног Нила и сви су из Јужнобачког округа. Код пацијента С. Т. (1952) вирус Западног Нила је потврђен и у налазу крви и ликвора и он има и упалу мозга, а код пацијената З. П. (1984) и С. К. (1963) вирус је потврђен у крви, а чекају се резултати анализе ликвора. Сви пацијенти су стабилно - каже управница Клинике за инфективне болести Клиничког центра Војводине професорка др Весна Туркулов.

Како објашњава, болест најчешће пролази без симптома, а код мање од један одсто оболелих јављају се упале на нервном систему. Због тога се у Клиници региструју само тежи облици болести, а вероватно има и људи који имају благе симптоме и ни не знају да имају вирус Западног Нила.
- Од јуна, када почиње сезона комараца, свим пацијентима шаљемо ликвор на анализу и на вирус Западног Нила, тако да од почетка сезоне пратимо да ли се јавља ова болест. Ови пацијенти су први које имамо у овој сезони. Оболели С. Т. код нас је смештен пре десетак дана, а остала двојица су хоспитализовани током ове седмице - казала је професорка Туркулов.

Осим ове тројице пацијента, од грознице Западног Нила на Клиници је лечен и пацијент Д. К. (1942) који је прошле седмице преминуо. Др Турколов каже како не може са сигурношћу да се тврди да је он преминуо од грознице Западног Нила, јер је осим симптома болести имао и сепсу. И код њега је вирус потврђен и у крви, као и у ликвору.

Према подцима Института за јавно здравље Војводине, на територији Покрајине је током ове године регистровано осам случајева грознице Западног Нила код људи и то три са територије Јужнобачког, један са територије Сремског и четири са територије Јужнобанатског округа, од којих је један са смртним исходом.

- Сви пријављени случајеви су хоспитализовани и имали су неуроинвазивну форму болести, односно менингитис или менингоенцефалитис. Узорци серума и ликвора са територије Јужнобачког округа прослеђени су Центру за вирусологију Института за јавно здравље Војводине у циљу лабораторијске потврде, а затим и референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме “Торлак” у Београду. Након спроведених вирусолошких анализа, потврђена су специфична антитела на вирус грознице Западног Нила у серуму и ликвору - наводи Институт.

Љ. Петровић
 

Симптоми после две недеље

Симптоми грознице Западног Нила настају од три до 14 дана након убода зараженог комарца. Период инкубације дужи је код особа са ослабљеним имунитетом. Код око 80 одсто инфицираних особа болест протиче без икаквих симптома.

Око 20 одсто заражених има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, што понекад може да буде праћено отоком лимфних жлезда или појавом осипа на кожи груди, леђа или стомака. Обично симптоми пролазе у року од неколико дана, мада су забележени случајеви када је обољење трајало и више недеља.

Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике с упалом мозга и можданица, односно неуроинвазивног облика болести. Симптоми су повишена телесна температура, главобоља, повраћање, неуролошки испади,губитак или помућење свести.
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести