Грозница западног Нила погађа и Војвођане

Високе температуре и влажност ваздуха током летњих месеци погодују размножавању комараца, преносилаца грознице западног Нила.

С обзиром на то да се и ова болест региструје и у Војводини у протеклих пет година, а било је и смртних исхода, препоручује се становништву да се заштити од убода комараца.

Специјалиста епидемилог из Центра за превенцију болести Института за јавно здравље Војводине прим. др Снежана Медић каже да се болест јавља у топлим месецима, у периоду активности комараца, који траје од маја до октобра или новембра.

- Порастом спољње температуре расте вероватноћа од појаве болести. Интензивном размножавању и ширењу комараца погодују високе спољне температуре, влажност, обилне или честе падавине, поплаве, али и људски фактор, односно активности човека као што је наводњавање и глобално загревање - каже др Медић.

Према њеним речима, на територији покрајине први случајеви грознице западног Нила регистровани су током лета 2012.

- Тада је пријављено укупно 16 оболелих особа, од којих је четворо умрло. Значајан пораст оболелих и умрлих од грознице западног Нила регистрован је 2013. У 2015. ово обољење је пријављено код девет особа, а код једног болесника је узроковало смртни исход. У првој половини ове године регистрована су два случаја сумње на грозницу Западног Нила, али су након лабораторијског испитивања оба случаја одбачена. До сада су оболели од грознице западног Нила регистровани у свим окрузима Војводине, али је највећи број оболелих с подручја Јужнобанатског округа, а затим Сремског и Јужнобачког округа - наводи др Медић.

Прогноза болести је релативно повољна. Смртни случајеви се јављају ретко, по правилу код старих особа и особа с хроничним болестима, а знатно ређе код деце и одраслих.  Мере превенције усмерене су на едукацију становништва, као и смањење броја комараца у затвореном простору, дезинсекцију. Др Медић саветује коришћење репелената, средстава која се наносе на кожу и одбијају комарце, али и постављање мрежа на прозоре, као и средства која мирисом или на други начин одбијају комарце.

- Посебно је важно заштитити се у периоду највеће активности комараца, а то су сумрак, вече и зора. Током боравка на отвореном, у периоду активности комараца и поред употребе репелената, саветује се ношење дугих рукава и ногавица. Из околине стана требало би уклонити све посуде с водом, али и одбачене гуме, канте, бурад, жардињере и сличне предмете у којима може да се задржава вода, а који служе као станишта комараца - напомиње др Медић и наглашава да вакцина против грознице западног Нила за примену код људи не постоји, али су испитивања у току.

Примарни резервоар вируса су птице, а људи и други сисари могу да буду случајни домаћини. Основни начин преноса вируса је убод зараженог комарца, којих има у земљама с умерено континенталном климом, па и код нас. Вирус се не преноси међу људима. У ретким случајевима, вирус може да се пренесе трансфузијом заражене крви, трансплантацијом органа и са мајке на дете, и то трансплацентарно и током дојења. Ризик од заражавања током медицинских процедура је јако низак, укључујући трансфузију крви и трансплантацију органа.

Љ. Петровић

 

Тешка клиничка слика

- Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике с упалом мозга и/или можданица, односно неуроинвазивног облика болести. Тешке форме се најчешће јављају код особа најстарије животне доби, као и код особа с хроничним поремећајима здравља који доводе до слабљења отпорности. Хронична обољења, као што су имуносупресија, дијабетес и обољења кардиоваскуларног система, могу да буду независни фактори ризика за појаву тежег облика болести - каже др Снежана Медић.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести