Хуман приступ породиљи, а не слепо праћење стандарда

Иако се последњих дана прича о укидању програма “Беби френдли” у породилиштима, јер се он не спроводи онако онако како је то замислио Уницеф, у новосадском породилишту су задовољни

резултатима које овај програм има и не планирају његово укидање. Управник Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине професор др Тихомир Вејновић каже како је од почетка програм модификован и да су га прихватиле и мајке и запослени.

- Програм “Беби френдли” у суштини има два циља. Први је пријатељски однос према беби, према мајци, односно према породици. Суштина је у што хуманијем приступу породиљи, како у самом акту порођаја, тако и у целом периоду боравка пацијента у болници после порођаја. Та хуманост се заснива на поштовању природних закона, који се састоји у одржавању блискости између новорођенчета и мајке. Ту је и с аспекта етике, највећа вредност тог глобалног програма Светске здравствене организације и Уницефа. Други циљ је коришћење природне исхране, а то је мајчино млеко - каже професор др Тихомир Вејновић и додаје да у свету сваког минута умре једна новорођена беба због последица неадекватне исхране. - И најновијом декларацијом Светске здравствене организације и Светског удружења гинеколога и акушера из 2015, исхрана човечанства, а пре свега мајки и одојчади, један је од стратешких циљева који су пред нама.

Вејновић сматра да могу да се преиспитају услови и начин спровођења програма, нарочито у породилиштима с великим бројем порођаја и породилиштима где порођајне собе нису изграђене по принципу апартмана. За новосадско породилиште које има 40 соба, углавном двокреветних и трокреветних, то би значило проширење капацитета од 100 посто и двоструко повећање броја медицинског и немедицинског особља.

- Стриктно придржавање “Беби френдли” програма није његова суштина. Свако породилиште прилагођава делове у организацији “10 корака до успешног дојења” у интересу, пре свега, пацијената. Наше породилиште има око 6.500 порођаја годишње, и око 100 кревета за мајке и исто толико кревета за бебе. Мајке које су порођене природним путем смештене су у просторијама и собама у такозваном “беби френдли” одељењу и оне су од порођаја до отпуста стално са својом децом. Модификација програма се углавном односи на бебе које се налазе на Одељењу интензивне и полуинтензивне неге, као и порођаје царским резом. Пошто у нашем породилишту има више од 2.000 царских резова годишње, стриктно спровођење “Беби френдли” програма код мајки с царским резом је у практичним условима немогуће извести - објашњава др Вејновић.

Како наводи управник новосадског породилишта Бетаније, према стандарду и препорукама за нормално порођене пацијенте, била би потребна једна акушерска и једна педијатријска сестра на четири порођене жене и четири бебе. У интензивној јединици, где су пацијенткиње порођене царским резом, однос би био чак две акушерске сестре и две педијатријске сестре на једног пацијента.

- То су неки идеални услови који на жалост не постоје ни у једном нашем породилишту, не само у Војводини, већ ни у региону. Конкретно за наше породилиште, на 6.500 порођаја, као и 6.500 беба, односно 13.000 пацијената, за значајно побољшање квалитета неге и самим тим спровођење “Беби френдли” програма, требало би обезбедити још 20 акушерских сестара и 20 педијатријских сестара. Наравно и број лекара у породилишту, на одељењу пуерперијума и интензивне неге за мајке, требало би да се повећа за пет гинеколога-акушера и по пет анестезиолога и педијатара-неонатолога - закључује професор др Тихомир Вејновић.

Љ. Петровић

 

У Бетанији почело 1996.

Проф. Вејновић подсећа на то да су програм „Тхе Бабy-фриендлy Хоспитал Инитиативе„ покренули Светска здравствена организација и Уницефа 1991.

- Клиника за гинекологију и акушерство у Новом Саду је 1996. прихватила “беби френдли” програм и постала прва клиника у оно време Републике Србије и Црне Горе, која је увела тај програм у породилиште. У почетку је Клиника имала низ тешкоћа док се програм спровео на нивоу целе установе. Врло брзо, због низа суштинских предности, био је прихваћен и од пацијенткиња, и особља породилишта - рекао је др Вејновић и додао како су искуства с овим програмом и после двадесет година позитивна.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести