Мисија ОЕБС-а у Србији унапређује безбедност ученика/ца
БЕОГРАД: Мисија ОЕБС-а у Србији је данас у Београду, у партнерству са Министарством унутрашњих послова и Министарством просвете, науке и технолошког развоја, промовисала приручник "Водич за безбедност деце" као веома значајан водич за ученике, наставнике и родитеље.
Публикација је резултат дугогодишње успешне сарадње између Мисије ОЕБС-а и два министарства, и представља део ширих напора Мисије да подржи рад институција у Србији у области превенције криминала, који је започет у августу 2017. године, саопштила је Мисија.
"Овај приручник представља важан корак напред у решавању безбедносних проблема младих и у сузбијању свих врста насиља", изјавио је шеф Мисије ОЕБС-а у Србији, Андреа Орицио.
Он је додао да приручник одражава заједнички напор широког спектра стручњака, едукатора, заинтересованих страна и релевантних институција ка овом циљу.
"Партнерство - у оквиру школа, са родитељима, општинским званичницима, пружаоцима услуга у заједници и полицијом - је кључ", истакао је Орицио.
Сврха публикације је подизање свести основаца о различитим безбедносним изазовима: од саобраћаја, преко насиља у школи, до злоупотребе наркотика и алкохола. Такође, свако поглавље приручника садржи важне бројеве телефона за хитне ситуације уколико се деца нађу сама код куће, осете угрожено, ако се повреде или се нађу у опасности.
Министарство унутрашњих послова намерава да приручник достави свим основним школама у Србији. Уз подршку Мисије ОЕБС-а одштампано је 138 000 примерака. У јануару 2018. године приручник је преведен на осам језика мањина (албански, босански, бугарски, мађарски, румунски, русински, словачки и хрватски) за ученике из различитих етничких заједница широм Србије.
У склопу иницијативе усмерене на превенцију коју подржава Мисија ОЕБС-а, ученици/це четвртог и шестог разреда основних школа похађаће једном месечно часове на тему безбедности у саобраћају, штетних утицаја наркотика и алкохола, опасности и неодговорне употребе интернета и друштвених мрежа.
Теме разговора са децом такође ће обухватити насиље као негативни друштвени феномен, превенцију и заштиту деце од трговине људима, и заштиту од пожара и других природних непогода.