Научнике не треба третирати као хонорарце

Законско регулисање статуса науке у Србији и изједначавање статуса истраживача с наставним особљем у високом образовању две су ствари с којима се под хитно мора у коштац

ухватити Министарство просвете, науке и технолошког развоја. То су управо и захтеви Синдиката запослених у научно-истраживачкој делатности Србије, упућени на адресу председника Владе Републике Србије. Такође, затражена је и смена министра Срђана Вербића и државног секретара за науку Вере Дондур, “због тога што у свом ресору не препознају науку“.

Према подацима Синдиката науке, протест су подржали представници 40 института. Иначе у Србији има педестак акредитованих научно–истраживачких института у којима има 6.000 запослених, од чега су њих 3.600 истраживачи.

По речима председнице Синдиката запослених у научноистраживачкој делатности Ђурђице Јововић, најважнији захтев Синдиката јесте да се статус науке по питању финансирања нормативно дефинише у Закону о научно-истраживачкој делатности (НИД), буџету и Колективном уговору.

- По тренутно важећим актима којима се уређује финансирање науке, држава наше плате третира као хонорарни рад, а ми смо у ствари запослени у институтима као посебним правним лицима. То представља главни извор проблема и по том питању тражимо да се у потпуности изједначимо с финасирањем у високом образовању - каже Јововићева.

Како у Синдикату науке истичу „наука је придружена Министарству просвете и она се у овом Министарству изгубила и постала непрепознатљива. Због тога је важно да пре него што почне да се разматра буџет за 2016. подсети јавност и Владу да наука постоји и да плате у њој морају бити јасно дефинисане“.

Синдикат науке такође тврди да је Министарство просвете, науке и технолошког развоја прекорачило рокове у којима је требало да донесе измене Закона о НИД-у, подзаконска акта, нову Стратегију науке и распише конкурс за нови пројектни циклус.

- За две године рада министра запослени у науци још увек немају одговоре на питања како ће се финансирати истраживачи у 2016, који су параметри за буџет науке за 2016, на основу којих докумената ће се обрачунавати зарада истраживача и помоћног особља у институтима у 2016. када Колективни уговор за науку није потписан, а Синдикат науке га је доставио Министарству у јануару ове године – истичу у Синдикату науке и напомињу да разлога за додатну бригу имају запослени у институтима који, поред пројектног финансирања, послују тржишно, јер је неизвесно како ће им се обрачунавати зараде у склопу свих најављених промена.

С обзиром на то да су од јануара ове године до сада потписани сви колективни уговори из области образовања, Синдикат науке поставља питање због чега само за науку није потписан Колективни уговор. Ту су и следећа питања на која научници чекају одговоре: шта се дешава с набавком потрошног материјала и капиталне опреме за коју је задужена Јединица за управљање пројектима, зашто у најављеним мерама Владе за побољшање материјалног положаја запослених у јавним службама нема науке, да ли је наука предвиђена Нацртом закона о систему плата запослених у јавном сектору, зашто не постоји Каталог радних места запослених у институтима, као и на основу којих ће се критеријума спровести рационализација броја запослених у институтима. Питања пуно, а одговора за сада нема.

В. Црњански

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести