Неопходан правилник о „ијадама”

За најбољу нову манифестацију у прошлој години проглашени су “Дани Вајферта” које организује Туристичка организација Панчева. Управо таква манифестација која се по концепту

разликује од многобројних које се током године одржавају у Србији, моћи ће да испуни критеријуме из будећег правилника о категоризацији манифестација у Србији. Наиме, процењено је да међу више од 3.000 приредби које се одржавају током године  и за које новац обезбеђује држава мало има оригиналних. Велику већину чине “ијаде” - манифестација у част хране које сличе једна другој до те мере да је већ постало уобичајено да скоро свако место има барем једну такву приредбу годишње. „Сланинијада”, „Кобасицијада”, „Шварглијада”, „Пихтијада”, „Купусијада”, „Куленијада”... ће, када Удружење за туризам и манифестације Србије донесе правилник о категоризацији манифестација у Србији, морати да на другачији начин буду организоване: да имају оригиналност, велики број посетилаца и приход, али и медијску пропраћеност да би се нашле у списку приредби које држава финансијски помаже.

Манифестације ће бити сврстане у прву, другу и трећу категорију, по принципу бодовања. По објашњењу Миланка Цветковића, директора Удружења за туризам и манифестације Србије, највише ће се бодовати оригиналност и аутентичност приредбе, јер је последњих година Србија преплављена догађајима који личе један на други.

- У прву категорију биће сврстане значајније, брендиране, позициониране и традиционалне манифестације. Неће бити лоше ни уколико манифестација уђе у трећу категорију, јер ће тако посетиоци знати шта могу да очекују. Све манифестације ће добити и препоруку о томе шта треба да промене, дораде или измене, како би постале што значајнији догађај – објашњава Цветковић.

Он указује на то да су ретки организатори садашњих манифестација који сами обезбеде финансирање, па због тога сви траже новац од општине министарства и фондова.

- Свако може да направи манифестацију када добије новац. Други велики проблем је аутентичност. Много је сличних манифестација, јер не могу да измисле ништа оригинално. Котрљање сира низ падине и гађање парадајзом постале су светски познате манифестације, а код нас већина организатора од општине добије новац да плати познату певачицу, постави штандове с храном и назове се “ијада”. Када је догађај оригиналан, лакше се нађе спонзор, а и медији то радо објављују – рекао је Цветковић.

Правнилник о категоризацији манифестација у Србији требало би да буде донет до краја ове године, што значи да ће и 2016. бити одржаване старе, добре и многима важне манифестације. “Сланинијада” у Качареву је већ у току, а ускоро ће и туринска “ Кобасицијада”.

Љ. Малешевић

 

Оригинални „Римски дани” у Хртковцима

У Удружењу за туризам и манифестације Србије поред “Дана Вајферта” у Панчеву, као оригиналну манифестацију помињу и “Римске дане” у Хртковцима, “Ленкин прстен” у Србобрану, „Виле у колу” у Забрези, код Параћина...

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести