Од 74 медија само 36 добило нове газде

Након што је 31. октобра истекао законски рок за приватизацију 74 државна медија, осим за “Политику” за коју је рок продужен до маја наредне године

због процене да је реч о предузећу од стратешког значаја за Србију, нове власнике добило је укупно њих 36. Шта ће бити с преосталим неприватизованим медијима још нико не уме да објасни. Неки од њих су већ угашени, а за њих 14 Агенција за приватизацију наредних дана треба да достави решења о неуспешним продајама. Тек након тога оснивачи, а углавном је реч о општинама, треба у року од 30 дана да распишу позив за поделу бесплатних акција запосленима.

За 23 државна медија није ни расписан позив за продају, а запосленима оних који немају негативни капитал треба такође да буду понуђене акције.

Право на акције и у једном и у другом случају имаће само запослени и бивши запослени који до сада нису писали акције, па ни оне такозване “Динкићеве”. Због тога се процењује и да је број запослених и бивших радника у локалним медијима који ће остварити право на акције веома мали, јер је добар део већ писао, ако ништа друго, а оно бесплатне државне акције у нади да ће добити обећаних 1.000 евра.

Међу медијима који нису пронашли купца, ни поред чак три позива за продају, јесу Новинска агенција Танјуг и Дневник АД из Новог Сада. Истеком рока за приватизацију медија престао је да важи и Закон о новинској агенцији “Танјуг”, као и финнансирање из државног буyета, па је неизвесна судбина овог државног медија са 188 запослених. Нити у Министарству културе и информисању нити у Агенцији за привтизацију нема званичног  одговора на питање шта ће бити с Танјугом. Наиме, у Агенцији тврде да чекају даље инструкције од Минстарства културе и информисања, а у Министарству културе да Агенција треба да почне да неприватизованим медијима доставља одлуке о обустави поступка приватизације методом продаје капитала и наставком приватизације методом бесплатне поделе акција.

Ни у Дневник АД не знају да ли им следи бесплатна подела акција или стечај па и они, како је за наш лист изјавио генерални директор Светозар Карановић, чекају даље инструкције Агенције за приватизацију.

Јуче је Удружење новинара Србије апеловало на Владу Србије и Министарство културе и информисања да не препусте гашењу националну новинску агенцију “која је препознатљив бренд Србије и бивше Југославије у свету”.

- Најмање што могу и треба да ураде јесте да омогуће иста права запосленима у  Танјуг у као новинарима и медијским радницима других медија у приватизацији и омогуће им да под равноправним условима уђу у тржишну утакмицу са другим агенцијама – наводи се у саопштењу УНС-а.

Љ. Малешевић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести