Повећан број оболелих од шуге у Војводини

У протеклих месец дана Институту за јавно здравље Војводине пријављена су 172 случаја шуге, што је за 20 одсто више него у истом периоду прошле године. Не постоји жариште, обзиром да су оболели

из свих делова Војводине, али лекари у Институту објашњавају да је већи број оболелих због дужих и чешћих контаката са оболелима и то у кругу породице.

Повећан број оболелих регистрован је у периоду од 15. августа до 15. септембра, а др Мирјана Штрбац из Центра за контролу и превенцију болести Института за јавно здравље Војводине у Новом Саду каже да је шуга најчешће паразитарно обољење на територији Војводине већ више деценија у назад.

- Не постоје већа одступања или агломерација оболелих у неком насељу или округу. Оболели су равномерно  распоређени у свим окрузима на територији Војводине. Полазак деце у школу није условио пораст броја оболелих, јер су приказани подаци за период од 15.августа до 15.септембра, а број оболелих је израчунат на основу збирних пријава које су стигле за посматрани период. До већег броја оболелих је могао довести дужи и чешћи контакт оболелих с осетљивом популацијом у кругу породица - наводи др Штрбац.

Закон о заштити становништва од заразних болести из 2016. је скинуо ово обољење са листе заразних болести које подлежу обавезном пријављивању, те је немогуће рећи којег су узраста оболели. Др Штрбац каже да се у ранијим анализе дистрибуције оболелих особа од шуге по узрасту у Војводини уочава се да је највећа захваћеност деце узраста до четири године.

- Обољевање овог узраста је два до три пута веће од општег обољевања становништва. Затим, по учесталости, следе деца узраста од пет до девет година и млађи школски узраст деце од 10 до 14 година, док је најмања учесталост код особа старијих од 60 година. Нису забележене значајне разлике обољевања по полу - објашњава наша саговорница и додаје да ово обољење може да се јави код свих људи, без обзира на економске и хигијенске услове живота.

Период од инфестације паразитом до појаве првих симптома обољења је до шест недеља. Особа не зна да је у периоду инкубације, а заразна је и може да пренесе паразита на другу особу. Свака особа која је била у контакту са инфестираном особом, ато подразумева дужи временски контакт кожом на кожу, може се инфестирати и постане потенцијално нова оболела, односно заразна особа.

- Свака особа са сумњом на обољење јавља се свом изабраном лекару ради увођења терапије. Повратак у колектив, на радно место препоручује се након завршеног третмана. Уколико се дијагноза постави код једног члана породице препорука је да се спроведе третман лечења код свих укућана у породици и најближих контаката оболеле особе - упозорава др Штрбац.

Љ. Петровић

 

Мере превенције

- Обзиром на начин преношења овог обољења и чињеницу да се шуга не може пренети руковањем са зараженом особом, седењем у истом аутобусу, купањем у базену и слично, препорука би била избегавати директне дуже контакте кожом на кожу потенцијално инфестираних особа. Правовремено постављена дијагноза и рано започето лечење је такође једна од мера превенције којом се спречава ширење обољење на друге људе . напомиње др Мирјана Штрбац.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести