Правилник (не) отпушта наставнике с вишом школом

Да ли наставнике с вишом школом, односно VI степеном образовања,

чекају откази с почетком нове школске године, када нови Правилник о стручној спреми ступи на снагу, питање је које је ових дана додатно узбуркало просветну јавност.

По тумачењу Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Правилник је промењен да би се ускладио са чланом 8 Закона о основама система образовања и васпитања, који прописује да се у школи може радити само са седмим степеном стручне спреме, односно с дипломом мастера. Истиче се, такође, да измењени Правилник важи за новозапослене, док сви који су у систему већ запослени, а имају шести степен стручности, настављају да раде и да предају предмете као и до сада, све док не буду проглашени технолошким вишком или не оду у пензију.

Међутим, да све није тако једноставно подсећа председница Уније синдиката просветних радника Србије Јасна Јанковић, напомињући да проблем постоји већ годину. Разлог је обавезујуће тумачење Министарства које је својевремено потписао бивши министар просвете Срђан Вербић. Тако се ситуација компликује за оне који имају вишу школу, а постану технолошки вишак.

У наведеном документу, обавезујућем тумачењу, дакле, стоји: „Лице са VI степеном стручне спреме које је проглашено технолошким вишком и заснива радни однос путем преузимања у другој школи мора у складу са законом да има одговарајуће, тачније високо образовање”.

– То образложење су добиле све школске управе и оно је и даље је на снази – тврди Јасна Јанковић.

По њеним речима, представници синдикати су покушавали да објасне да преузимање није заснивање радног односа како је то тумачено и да нема разлога да они који су већ двадесет и више година у систему и, осим што имају шести степен стручне спреме, имају и немерљиво искуство, буду у лошијем положају приликом преузимања технолошког вишка.

У Министарству просвете, дакле, тврде да се Правилник односи на оне који тек треба да се запосле, док за учитеље и наставнике у основним школама са шестим степеном стручне спреме који остају у систему нема речи о отпуштању, нити то предвиђају измене и допуне Правилника о врсти стручне спреме. Измене и допуне Правилника су погрешно протумачили поједини синдикати, тврде у Министарству.

С дуге стране, синдикати очекују решење за очито спорни део Правилника који се тиче преузимање наставника с вишом школом, за које је утврђено да су технолошки вишак. Не само да би се пропис ускладио с релношћу већ и са и животом оних чији посао зависи од недореченог Правилника.

В. Ц.

 

Ко забрањује преузимање?

„Шести степен стручне спреме, ко забрањује преузимање и зашто?” – једна је од тема о којима ће се данас говорити на конференцији Уније синдиката просветних радника Србије за медије. Како је најављено у Унији, биће речи и о томе докле се ради у српским школама јер је све више и директора и запослених старијих од 65 година.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести