Родитељи траже иста права као хранитељи

Већ четири године родитељи деце са сметњама у развоју воде битку за доношење закона насловљен “Родитељ неговатељ”, у којем би се по свом статусу и правима изједначили са хранитељима.

 Овај предлог закона је 2013. потписима подржало више од 60.000 грађана, али он и даље није усвојен. Главни, и тако очити разлог за доношење закона јесте тај да је деци са сметњама потребна 24-часовна нега, због чега су родитељи спречени да раде, што повлачи да немају довољне приходе и утиче на квалитет живота детета и породице. Зато је веома битна финансијска помоћ државе, како би деца одрастала у природном окружењу, са биолошким родитељима, сматрају стручњаци који се баве социјалним радом.

Иницијативу су покренули и родитељи деце с ретким болестима који се свакодневно суочавају с избором: да ли да напуштају посао како би се потпуно посветили бризи и комплексним потребама детета или да дете препусте институцијама и хранитељским породицама. Тако се родитељ, чије је дете тешко болесно или непокретно, суочава с немогућим изборима.

Решење би могло бити у томе да се једном родитељу признат статус који се признаје хранитељима. То би било зузетно важно за тешко болесну или децу с инвалидитетом. И један од захтева Европске уније јесте да се деца узимају из институција и одрастају у природном окружењу. Међутим, проблем настаје када биолошки родитељи више не могу да издржавају децу и приморани су да их дају трећем лицу на старање.

Иначе, када се дете налази у хранитељским породицама плаћају се увећана накнада хранитељу за његов рад као и порези и доприноси, увећана месечна накнада за издржавање детета са посебно тешким и вишеструким развојним проблемима, и то до 50 одсто додатна давања за дете с инвалидитетом Имајући то у виду, поједине земље у транзицији које се суочавају са сличним проблемом и недовољним државним средствима, као и наша земља, увеле су институт „родитељ неговатељ“. Све, осим Србије.

У Министарству рада, запошљавања и социјалне политике кажу да ће подржати и иницијативе за поједностављење процедуре за добијање одсуства с рада ради посебне неге детета, као и да ће размотрити могућности да се продужи право на одсуство ради посебне неге детета и после навршене пете године живота.

Подсећамо, Закон “Родитељ неговатељ” поново је актуелизован у марту 2015, када се група родитеља, окупљена око удружења грађана “Срећа”из Новог Сада ангажовала и својим деловањем овај проблем довела у жижу интересовања јавности. Увођењем новог института у Закон о социјалној заштити, којим би се родитељима деце оболелим од тешких болести и са неким обликом инвалидитета дао статус „родитељ неговатељ“ – било би спречено да ова деца нужно буду измештена из својих примарних породица, став је овог удружења.

Да ли иницијатива за увођење у законске оквире статуса “Родитељ неговатељ” имати резултата, следеће, када ове године није, остаје да се види. На то обавезује тих више од 60.000 потписа грађана Србије који иницијативу подржавају.

В. Црњански

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести