Српска пензија четири пута мања од европске

Ова година за 1,7 милиона пензионера није донела веће пензије, али су зато биле редовне и нису касниле ни дан. Око 700.000 сениора добијало је знатно умањен чек, због одлуке државе да штеди,

али је њихова жалба Уставном суду Србије одбијена. Војним пензионерима је најзад признато право на исплату разлике, незаконито обустављене од 2008. и већ почетком наредне године једнократно ће добити што им припада. Заостали новац за неисплаћених погребних трошкова добили су и бивши паори.

Док ће Европа завршити годину са просечном пензијом од око 800 евра, код нас је просек тек 200. Разлика јесте огромна, као и у у броју запослених и пензионера. Наиме, код нас је на крају године готово изједначен број радника и пензионера, па и поред очигледног усхепа у домену запошљавања током 2015. још увек је однос такав да се веће пензије и не могу очекивати. Држава и даље преко 13 одсто БДП даје за пензије, мада Фонд ове године има чак пет одсто више уплата за доприносе него лане. Ако је судити по учешћу пензија у БДП још бар две године пензије неће бити знатније кориговане, јер је циљ да се тај проценат смањи на 11 одсто.

Већ на почетку 2016. пензионери ће добити повећање од 1,25 одсто. Дугоочекивано и дугонајављивано повећање значиће у просеку веће пензије за око 400 динара, с тим што ће неко добити 190, а неко и 1.000 динара. Било како било, који динар више добро ће доћи, а да ли ће након тог почетног повећања бити још којег током 2016.године нико се не усуђује ни да најави. Једине изјаве које се ових дана чују од стране економских и финансијских стручњака, јесу да ће пензије наредне и 2017. највероватније бити замрзнуте, јер се по њиховој оцени једино тако може одржати финансијска косолидација српске привреде.

Од почетка наредне године, жене ће морати да раде пола године дуже, док се за мушкарце услови не мењају. Према саопштењу Фонда ПИО , они који испуњавају услове за старосну пензију морају да закључе радни однос најкасније до сутра и поднесу захтев за остваривање права 31. децембра, како би им се о томе одлучивало по условима који важе за ову годину. Сви који поднесу захтеве после тог датума пензионисаће се по новим условима, па ће жене морати имати пола година живота више да би отишле у пензију. За  2016. услов за старосну пензију за жене је 61 година живота и најмање 15 стажа, док ће мушкарци као и до сад морати да имају 65 година живота и најмање 15 стажа.

Нови су и услови за превремену старну пензију и за мушкарце и за жене. Тако ће догодине мушкарци одлазити у превремену старосну пензију са 40 година стажа и најмање 55 година и осам месци живота. Женама ће 2016.године требати 55 година живота и 37 година стажа. То је осам месеци живота и стажа више него ове године. Важно је напоменути да се превремене старосне пензије трајно умањују 0,34 одсто месечно пре навршених година живота прописаних за стицање права на старосну пензију, с тим што износ умањења максимално може износити 20,4 одсто.

У 2016. мењају се и услови за породичну пензију. Тако ће удовице да би оствариле право на породичну пензију морати имати најмање 52,6  живота, а удовци 57,6 година. Промене нема код деце која испуњавају услове за породичну пензију – она безусловно припада свој млађој од 15 година, затим ако наставе школовање до 20 година, а ако се одлуче за факултет припада им све до 26. године. Продужење је могуће само због болести.

Запослени који имају бенефицирани радни стаж наредне године морају умати 54 године и четири месеца живота и 22 године стажа, с тим што ефективно морају имати 12 година на радним местима, где се стаж увећава. Полицијски службеници могу догодине у пензију са 57 година и четири месеца и 25 година пензијског стажа, од којег 15 на бенефицираном послу. У Војсци подофицири и официри, до чина пуковника, одлазе у 2016. у пензију с 53 године и 40 пензијског стажа, а пуковник с 54 године и 40 пензијског стажа. Специјалци у БИА, ВБА и ВОА морају имати бар 53 године и 20 ефективно проведених на тим пословима.

Љубинка Малешевић

Пред судом и лажни инвалиди

Током ове године неки инвалидски пензионери, па и неки војни, остали су без чека јер је ревизија показала да су на незаконит начин дошли до пензије. Ресорни министар Алексадар Вулин каже да је у контроли инвалиднина остварених од 1. јануара 1990. прегледано 50.000 предмета и обустављена исплата 299, чиме је Фонд ПИО уштедео 88 милиона динара. Први пут покренута је и контрола статуса ратног војног инвалида или корисника породичне инвалиднине, па је поништено 198 предмета. Због малверзација пред Специјалним судом за организовани криминал води се поступак против 31 особе, поднето је 11 кривичних пријава против 90 особа и спречена злоупотреба око 700 милиона динара.

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести