Стари апарат за зрачење прорадиће до викенда

Стари апарат за зрачење на Институту за онкологију Војводине не ради од петка, а у овој установи кажу да је наручен део који је покварен и

надају да се да ће до краја седмице  апарат поново бити у функцији. Пацијенти који се на њему зраче не треба да брину због паузе у терапији, јер ће она бити надокнађена уколико буде потребно, поручују из Института.

Апарат “вариан 600 дбџ” стар је девет година и више пута до сада се кварио. У Институту кажу како овога пута није у питању велики квар и очекују да ће апарат брзо бити поправљен.- Део који је потребан не постоји у Србији, те је поручен из иностранства. Очекујемо да ће стићи до краја недеље и да ће апарат поново бити у функцији - каже за “Дневник” начелник високоволтажне терапије др Бранислав Ђуран и додаје да се на њему зрачи између 60 и 70 пацијената.

Део пацијената који су зрачени на овом апарату пребацује се на зрачење на друге апарате, док неки чекају на поправку такозваног “малог варијана”.
- Пацијенти којима је мало терапија пребацују се на друге апарате, мада су и они пуни. Како се укаже место, тако пребацујемо пацијенте. Они који чекају на поправку апарата не треба да брину, јер зрачење има кумулативни ефекат, а наши физичари на основу дужине паузе прерачунавају план зрачења - поручује др Ђуран.

Почетком године је, подсећамо, био у квару “велики варијан”, и тада су без терапије остала 102 пацијента, колико их се у том тренутку зрачило. Пацијентима је тада отказана терапија и били су позвани да је наставе након што је квар отклоњен. И тада је део био наручен из иностранства. Оба апарата за зрачење прили;но су стара: један има 11, а други 8 година. На њима дневно зрачну терапију прими од 160 до 180 пацијената, а зрачење се обавља у три смене. На листама чекања у Институту за онкологију Војводине налази се скоро 600 пацијената.

Љ. Петровић

 

Нови апарати укидају листе чекања

Институт је половином марта добио и нови апарат за зрачење, који је најсавременији код нас. Како је најављено, требало би да до краја године више не постоје листе чекања за зрачење. Сада пацијенти након операције, односно хемиотерапије, на зрачну терапију чекају до три месеца. Недавно је отворен и објекат “Каменица 2” у којем су инсталирана још два апарата за зрачење. Један од њих намењен је терапијама болесника Института за онкологију, а други пацијентима Института за плућне болести. За ове апарате чека се дозвола за употребу.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести