Сто ставова у учионицама

Просветари су у школама Србије, под покровитељством сва четири репрезентативна синдиката, започели штрајк скраћивањем часова за 15 минута. И мада је заједнички одбор Синдиката радника у просвети Србије,

 Синдиката образовања, Уније синдиката просветних радника и Гранске „Независности“ најавио да ће бити организован у складу са законом и обезбедити минимум рада са часовима од пола сата, ситуација је била разнолика.

– У нашој школи већински је Синдикат просветних радника Војводине, који је једногласно донео одлуку да не учествује у штрајку, мада подржава све захтеве штрајкача – каже директор Машинске школе у Новом Саду Милош Мазалица.– И мада је положај просветних радника веома тежак јер им ни плате ни статус нису адекватни послу који раде, због наших 600 ученика, сва 72 професора редовно држи пуне часове.

С друге стране, у Зрењанинској гимназији, а, по речима директора те установе Милана Радаковића, и у свим осталим средњим школама у том граду, часови су јуче били скраћени на пола сата.На пола сата звоно се оглашавало и у суботичкој ОШ „Матко Вуковић“. По речима директорке те школе Марије Црнковић, од 65 наставника, само једна учитељица не штрајкује па она и после звона за крај полусатног часа, час држи још 15 минута.

– Ситуација у школама је различита, што нам веома отежава прављење распореда часова – каже Марија Црнковић. – У некима школама часови су скраћени, у некима нису, а пошто ми имамо три објекта и наставнике који раде у више школа, тешко је то све ускладити па смо у издвојеним одељењима морали да припојимо смене, док у централном имамо велик размак између.

Тим штрајком, који је наставак оног упозорења с почетка септембра и једнодневне обуставе наставе с краја тог месеца, просветари траже да се изузму од смањења плата, платни разреди донесу јединствено за све кориснике буyета и хитно започну преговори о Посебном колективном уговору, те изменама и допунама закона за њих надлежног.

Те захтеве просветари образлажу тиме што сматрају да су им плате већ мање од оних у другим областима које се финансирају из буyета, а зато и траже увођење јединствених платних разреда за све буyетске кориснике.Оправданост својих захтева потрепљују статистичким подацима по којима су плате утој области, у којој је највећи број запослених високообразован, испод републичког просека.

Друга два штрајкачка захтева упориште имају у чињеници да Посебан колективни уговор у тој делатности истиче почетком следеће године, а константно, од доношења Закона о изменама и допунама свог кровног закона, просветари упозоравају на његове мањкавости.

Даница Девечерски
 

Вербић: Већини наставника ђаци најважнији

По подацима Министарства просвете, јуче је редовно радило 1.106  школа, или 63 одсто. У остале  662 школе часови су скраћени на 30 минута.
– Драго ми је што већини наставника, упркос врло тешкој ситуацији, интерес ђака најважнији – каже ресорни министар др Срђан Вербић. – Материјални положај просветара је толико тежак да је на дужи рок неодржив. Просветни радници сносе велики део терета реформи које спроводи Влада и зато је потребно успоставити систем плата који одговара одговорности и нивоу образовања наставника.
 

Бар је Бачка Паланка унисона

Челник Синдиката просветара у Бачкој Паланци Петар Петровић каже да његовим колегама часови трају 30 минута. Првобитно је било најављено да у штрајк ступају основне школе „Десанка Максимовић“ у Паланци и школе „Здравко Челар“ у Челареву, силабашка „Браћа Новаков“, „Алекса Шантић“ у Гајдобри и пивнички „15. октобар“, те Музичка школа „Стеван Христић“ и обданиште „Младост“, где је обезбеђен минимум процеса рада. Међутим, и остале осмољетке, у Обровцу, Товаришеву и Младенову су у штрајку, а још и две основне и три средње у Паланци. ОШ „Херој Пинки“ није у штрајку јер је похађају деца с посебним потребама.
Просветари су огорчени јер, нпр. средњошколски професор страног језика с готово три деценије стажа има плату од 38.000 динара.

М. Сy.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести