Телевизије гурају штетне програме пред децу

Регулатива у области заштите деце од неприкладних телевизијских садржаја не поштује се и потребно је да медији без одлагања почну да примењују прошле године усвојени Правилник о заштити права малолетника.

Потребно је и да Регулаторно тело за електронске медије строже кажњава одговорне за његово кршење како медијски систем у Србији не би у пракси нарушавао права деце, закључак је са недавно одржаног округлог стола који су организовали канцеларија УНИЦЕФ-а у Србији, УНС и Регулаторно тело за електронске медије.

Директор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сент-Лот објашњава да су медији, а нарочито телевизија, важно средство за социјализацију деце и адолесцената.
- Телевизија само по себи није ни добра ни лоша за социјализацију детета. Телевизијски програми нуде и позитивне и негативне моделе понашања. Истраживања су показала да многа мања деца не могу да направе разлику између онога што виде и онога што је стварност.

На пример, гледање насиља и негативних модела директно је повезано са агресијом и повећаним страхом. Емитери су одговорни за примену система означавања и давање правих информација родитељима о ТВ садржају који приказују – објаснио је директор УНИЦЕФ-а у Србији апелујући на родитеље да заштите децу од негативних ефеката садржаја који се приказују на телевизији, да буду присутни када деца гледају телевизију и да разговарају са њим о садржају који се гледа, било да је прикладан или неприкладан за децу.

Генерални секретар Регулаторног тела за електронске медије Ненад Јанковић истиче да Правилник о заштити права малолетника у области пружања медијских услуга до танчина разрађује све оно што се тиче заштите малолетника у програмимским садржајима.- Регионално тело није само репресивни орган, већ у сарадњи са пружаоцима медијских услуга покушава да изнађе најбоље начине да заштитимо малолетнике од програмских садржаја који би могли бити штетни за њих.

У тројној вези Регулаторно тело, уредници и родитељи, мислим да ћемо да дођемо до тога да врло брзо ти садржаји који су сада доступни најмлађима буду на неки начин протерани из програма и да и као земља, и као медији, и као људи, се призовемо реду и дисциплини – истакао је Јанковић.

Љ. Малешевић

Уместо ознака 12, 16 и 18 назначено 14 или 15 година

Представници Регулаторног тела указали су на округлом столу “Примена новог система означавања ТВ програма неприкладних за децу” да је пракса показала да уредници нису читали Правилник о заштити права малолетника, а као пример навели су програме са ознакама 14 или 15, уместо са прописаним 12, 16 или 18 година.
 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести