Вечити студенти траже још времена

- Радим тежак физички посао на терену, иако имам средњу школу. Али, посао је посао, донесе нам хлеб на сто. Пре 13 година успео сам да упишем Вишу пословну школу, смер Финансије

и рачуноводство и некако успео да стигнем до пет испита пред крај. Али, плашим се да ће све бити узалуд јер су ми остали најтежи испити, а немам ни времена ни снаге да учим целу ноћ и ујутру будем спреман за посао на коме грешка може главе да ме кошта – речи су 43-годишњег Новосађанина Младена Петровића, за чије се име може везати флоскула вечити студент.

Према садашњим прописима, предвиђено је да студентима који полажу испите по старим програмима академски статус престаје да важи од 1. октобра наредне године, а једино што им преостаје јесте да испочетка упишу исти програм или неки други факултет, односно високу школу. Вечитим студентима раније је понуђено да се пребаце на болоњске студије и неки су то и учинили, али за многе то није решење јер им је смањен број признатих положених испита и истовремено повећан број испита које треба да положе, уз прилично високе трошкове. За Младена то је значило чак 13 испита више, пошто су двогодишње студије постале трогодишње са додатних 10 испита, а три испита које је раније положио, нису му призната. А ту су и неположени испити.

Академци који су уписали факултете пре увођења студирања према стандардима описаним у Болоњској декларацији школске 2006/2007. покренули су онлајн петицију, тражећи да се продужи рок за завршетак студија који им истиче 30. септембра 2016. Вечити студенти желе да петицију с потписима предају Министарству просвете и Влади Србије, а прикупљено је нешто мање од 2 хиљаде потписа. Међутим, из Министарства просвете стижу уверавања да продужења рока ипак неће бити “јер то не би било фер према осталим академцима”.

- Министарство просвете не намерава да у новом Закону о високом образовању поново продужава рокове за завршетак студија старим студентима – каже др Милован Шуваков, помоћник министра просвете за високо образовање и додаје да по Закону о високом образовању студије могу трајати највише двоструко дуже од броја студијских година. Осим тога, истиче др Шуваков, програми по којима су ови студенти полагали испите давно су застарели, а многе студијске групе више и не постоје, нити за њима има потребе на тржишту.

И. В.

 

Непотпуни подаци о старим студентима

Нема прецизних података о томе колико је на факултетима у Србији остало академаца који студирају по старом програму. Према непотпуним подацима од прошле године – јер половина факултета није доставила своје податке – у нашој земљи био је 18.861 вечити студент. Колико их је у међувремену дипломирало, не зна се.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести