Вулин: Особама са инвалидитетом омогућавамо факсимил

Посланици републичког парламента ће на новој седници, која почиње у уторак, 9. фебруара, разматрати и допуне Закона о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом,

које ће, како поручује ресорни министар Александар Вулин, омогућити особама са инвалидитетом да коначно могу да користе факсимил.

"То је нешто што инвалидске организације, веровали или не, траже већ деценијама и на овај начин ћемо то коначно решити", рекао је Вулин за Танјуг, додајући да је у питању веома важан закон за особе са инвалидитетом, односно две категорије - слепе и дистрофичаре.

"Вама и мени то можда не делује превише важно, али замислите да сте слепа особа која улази у банку, пошту и да не можете да се потпишете и да нисте у стању да задовољите своја основна људска права. Особа са инвалидитетом је образована и писмена, али једноставно због хендикепа није у стању да искористи свој потпис", истакао је министар зарад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Допунама је предложено да су органи јавне власти дужни да у поступцима пред тим органима, поред потписивања исправа на начин уређен посебним прописом, особи са инвалидитетом која има трајне последице телесног или сензорног оштећења или болести омогуће потписивање исправа уз помоћ печата који садржи податке о личном идентитету или уз помоћ печата са угравираним потписом.

Прописује се да се исправе које представљају форму уговора или неког другог правног посла не могу потписивати тако, већ у складу са прописима који уређују оверу потписа и потврђивање исправе.

За непоштовање предложених одреби предвиђене су новчане казне и то од 10.000 до 100.000 динара за правно лице које одбије да омогући потписивање уз помоћ печата, од 5.000 до 50.000 за одговорно лице у правном лицу, што је запрећена казна и за физичко лице.

У образложењу тог акта каже се да су особе са инвалидитетом у свакодневном животу због немогућности да се потпишу често у ситуацији да се од њих захтева да, уместо својеручног потписа, на документа ставе отисак прста или дају пуномоћје другом лицу које би се уместо њих потписало.

Такве ситуације, како објашњава предлагач - Влада Србије, представљају дискриминацију по основу инвалидитета, имајући у виду да се на тај начин прави разлика и врши ограничавање остваривања права, а такво поступање има ефекат нарушавања људских права и слобода особа са инвалидитетом.

Омогућавањем употребе печата који садржи податке о личном идентитету или са угравираним потписом, код обављања различитих послова и остваривања права, омогућава се и приступачност која, у најширем смислу, према социјалном моделу, није само чин или стање, већ је слобода избора да се уђе, приступи, комуницира или на неки други начин користи основно људско право, каже се у образложењу тог акта.
(Танјуг)

Влада социјално одговорна и разговара са синдикатима
Закон о платама у јавном сектору био је врућа и важна тема док год се мислило да су синдикати против њега и да ће изазвати озбиљне сукобе, демонстрације, штрајкове и узбуну у друштву, приметио је Вулин.

Вулин је новинарима рекао да тај акт од оног момента када се Влада Србије договорила са синдикатима и од њих добила апсолутну подршку одједном није тема, о њему се не говори.

"Одједном он више не утиче ни на кога и није најава стравичних отпуштања. Мени је драго да људи виде да је ова влада социјално одговорна, да разговара са послодавцима и синдикатима и да је у стању да решава проблеме у друштву", истакао је Вулин.

Поручио је и да влада те проблеме решава на једини начин - дијалогом и разговима, али да исто тако не пристаје на уцене и да никада не би попустила на било који начин под нечијом претњом.

"Али, договор и разговор са синдикатима, увек и са великим задовољством", истакао је Вулин.

Чланови Социјално економског савета постигли су јуче договор о до сада спорним члановима у Нацрту закона о платама, а како је најављено, очекује се да ће предлог закона до краја наредне недеље бити пред посланицима.

Тренутно у Србији од 1.000 до 1.500 миграната
Тренутно у Србији нема више од 1.000 до 1.500 људи у кретању од Прешева до Шида, изјавио је Александар Вулин.

"Са незнатним побољшањем временских прилика није се значано побољшао број миграната...За сад су бројеви још увек значајно нижи испод просека, тренутно у Србији нема више од 1.000 до 1.500 људи у кретању од Прешева до Шида", рекао је Вулин за  Танјуг и додао да Србија нема никакав проблем са великим бројем миграната и да је спремна за далеко већи број.

Додао је да се борбе у Сирији интезивирају и да то обично изазива кретање људи и већи број миграната, те да је са да око 30.000 људи заробљено на граници између Сирије и Турске.

"Уколико Турска пропусти те људе, они ће пре или касније стићи и до нас", навео је Вулин.

Вулин, који је на челу Радне групе за решавање миграционе кризе, је поновио да Србија неће бити никакав паркинг за мигранте, нити никаква зона у којој ће се скупљати људи који не могу нигде даље да иду.

"Србија се држи своје политике да ће бити максимално хумана и максимално организована, али ће спроводити одлуке и оних земаља на рути, како се они буду понашали тако ћемо се и ми понашати", казао је Вулин.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести