За документа на клик требаће још времена

Протекла су већ четири месеца од ступања на снагу прописа по коме сва документа из службене евиденције треба да прибављају чиновници, а не грађани.

Међутим, проблема и даље има, али се све завршава у законском року, који и не мора да, када је брзина у питању, одговара грађанима. Наиме, и даље се дешава да се, иако службеници траже папире, на одређени документ чека и по месец дана. То је, тврде надлежни, у границама прописаног.

Рецимо, на шалтерима МУП-а у Новом Саду, ако је реч о документима потребим за личну карту, одмах ће вам рећи да ће вама, ако потребна документа прибавља њихова служба, за заврштак целог посла бити потребно месец до месец и по дана. То и није неки проблем када се у акцију крене на време. Међутим, ако вам се жури, још увек је најбрже када, рецимо, извод из Матичне књиге рођених и уверење од држављанству сами кренете да прибавите.

Ако сте у већем граду, као што је Нови Сад, испоставиће се да ће вема највише времена појести чекање у реду на пошти где се уплаћују прописане таксе посредством сада, унапред уредно попуњених уплатница. И то не траје дуже од једног сата. Испоставља се за сада да добијање докумената на “клик”омогућено само службеницима у матичраским звањима, мада и су и ту могућа одступања.

Генерално, проблем је у томе што институције често користе максимални рок од 30 дана, док тај посао сами грађани могу да заврше за неупоредиво мање времена. Јер службеници имају 15 дана да прибаве документа и исто толико да обраде захтев, а странка избегава бар те две недеље обраде када сама донесе тражене папире. Могуће је и да су институције оптерећене бројем захтева, а да мало службеника обавља тај посао.
Како сада ствари стоје, требаће времена да се сви уходају, не рачунајући ванредне случајеве, или одступања, рецимо, када се потребна документа налазе ван општине становања или у некој од држава региона.

Тек када буде омогућено издавање извода из матичних књига без обзира на месну надлежност органа, односно без обзира на то где је чињеница рођења, закључења брака или смрти лица настала, моћи ће да се говори о функционисању система - кажу у Министарству државне управе и локалне самоуправе.
Што се тиче умрежавања Србије и формирања Централног система за електронску обраду и складиштење података, у Министарству додају да су све општине и градови дужни да други примерак матичних књига у електронском облику доставе Министарству на чување у Централни систем.

Међутим, нису још све то учиниле, а законски рок је 27. децембар ове године. То значи да Централни систем још не садржи све матичне књиге на територији Србије.
Крајњи циљ је да сами од куће грађани могу да електронским путем добију потребне папире и да, као у случају продужења возачке дозволе, попуне захтев, учитају чиповану личну карту и добију датум кад могу да оду по нову дозволу.

Подсећамо да је министарка за државну управу и локалну самоуправу Ана Брнабић недавно поводом 10 година од рада НАЛЕД-а, заложивши се за “Србију без шалтера” казала да је увођење Е-управе за грађане и привреду један од четири приоритета тог министарства, да у наредне две године треба да очекујемо електронски потпис, електронски документ, централни регистар, као и портал Е-управе.

В. Црњански

 

Контроле и казне

Прописане су и казне за све који се не придржавају закона. Како кажу у Министарству, оне износе од 5.000 до 50.000 динара. Иначе, сви службеници имали су рок од три месеца да се припреме за његову примену, а од 8. јуна почеле су и контроле које су начин да се утврди где има проблема.
 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести