За преосталих 2.150 слободних места, 645 кандидата

Полагањем пријамених испита, средњошколци који планирају да постану бруцоши, практично су обавили свој део посла у другом уписном року,

 када је реч о Универзитету у Новом Саду. Пошто су се 1. и 2. септембра пријавили на неки од 14 факултета УНС, на којем је укупно било 347 слободних места на буџету и 1.803 самофинсарајућа, и полагали пријемене испите, данас их очекује објављивање резултата, односно, прелимнарних ранг листа.

Укупно, у другом упусном року, за основне и интегрисане студије пријавило се 645 кандидата, а на УНС је било 2.150 слободних места (заједно на буџету и самофинасирајућих). Како стоју у распореду уписа, завршетак другог уписног рока је 19. септембра, до када сви који ће стидурати у 2016/2017. години морају добити индексе.

Свршени средњошколци који су желели индекс неког од државних факултета у школској 2016/2017. години почетком септембра имали су другу шансу у другом конкурсном року. На располагању је било 1.036 буџетских и 4.643 места за самофинасирајуће студенте. За упис студија у другом кругу на универзитете у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу било је остало укупно још 5.695 места.
Пријављивање кандидата на факултетима у Србији се обављно је од 31. августа до 3. септембра, а пријемни испити се одржавају у зависности од факултета, од 4. до 7. септембра.

На Универзитету у Новом Саду, другу шансу за упис, свршени средњошколци имали су на неком од 14 факултета. За други конкурсни рок за упис студената на прву годину основних и интегрисаних студија у школској 2016/2017. години, факултети УНС, документа примали су 1. и 2. септембра, а на Академији уметности документа за упис су се предаваал 1. септембра на департманима музичке и ликовне уметности и 2. септембра на Департману драмских уметности.

На основним и интегрисаним студијама на Универзитету у Новом Саду укупно је било 2.150 слободних места, од којих 347 буџетских, а 1.803 самофинансирајућа. У овом другом конкурсном року највише слободних буџетских места имао је Природно-матеметички факултет – 84, где је било места и за још 135 самофинансирајућих студената. На Факултету техничких наука било је 60 слободних места на буџету и 297 самофинансирајућих, на Грађевинском у Суботици су упражњена су била 52 буџетска и 34 самофинансирајућа места.

На Техничком факултету „Михајло Пупин“ у Зрењанину било је 45 буџyетских и 102 места за самофинансирајуће студенете, док на Педагошком факултету у Сомбору за оне који би да студирају о трошку државе било је остало 39 места, а за оне који би сами платили своје студије 121.
Када је у питању Филозофски факултет, на буџету је било 27 слободиних и 149 самофинансирајућих, на Академији уметности није било попуњено по 26 места на буџету и самофинансирању.

На Пољопривредном факултету било је остало 10 места на буџету и 86 самофинансирајућих, док је на Правном факултету остало још само три места на буџету и 301 самофинансирајућих.
Учитељски факултет на мађарском наставном језику у Суботици располагао је једним буџетским и с 15 места за самофинансирајуће студенте. На Економском факултету није преостало ниједно слободно место на буџету, али било 297 самофинансирајућих, док на Медицинском факултету такође нема више места на буџету, а било је још 100 слободних самофинансирајућих на студијама на енглеском језику.

На Технолошком факултету такође је било места само за самофинансирајуће студенте, њих 18, док је на Факултету спорта и физичког васпитања конкурс био отворен за још 149 студената који су вољни да сами плаћају своје студије. Буџетска места су на том факултету попуњена.

Из преосталих слободних места види се да је први конкурсни рок, као уобичајено време када се се бруцоши распређују на факултете, омогућио великом броју бруцоша упис на буџетска места, док у другом традиционално преостане највише места за самофинансирајуће.

В. Црњански
 

Буџетска места на Београдском универзитету

На факултетима Универзитета у Београд у другом уписном року студенти се боре и за буџетска места. На Учитељском факултету има 53 места за школовање о трошку буџета, Физичком факултету 25, а на Шумарском девет места на буџету. Више места остало је за самофинансирајуће студенте, и то на Пољопривредном 75, Филолошком 69, Православном богословском 127, Рударско-геолошком девет, Технолошко-металуршком 16, Шумарском 59, Учитељском 28 и на Физичком факултету 45 места.
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести