Заштитник деце већ постоји

Доношење закона о дечијем омбудсману најављивано је још 2008. године, када је министар рада био Расим Љајић. Међутим, до сада овај закон није усвојен, да би недавно,

актуелни министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин покренуо иницијативу за доношење Нацрта закона о дечјем омбудсману. Иницијатива је покренута, иако у оквиру Каницеларије за заштиту грађана већ делује Заштитник деце.

У Србији је за годину дана забележено више од 6.500 случајева насиља над децом - од физичког, преко занемаривања, до психичког, економског и сексуалног. Од тога, чак 98 одсто насиља над децом је у биолошкој породици. Утврђено је да деца насиље трпе од родитеља, браће и сестара, од оних који су им најближи. Како је Вулин рекао, за борбу против тога Влада је предложила Нацрт закона о успостављању дечијег омбудсмана.

Министарство сматра да је, “због значаја и комплексности ове области, као и због најбољег интереса детета, потребно унапређење ове области и на томе се интензивно ради и кроз дефинисање измена и допуна прописа који регулишу ову област”.

Министар Вулин објаснио и да је увођење институције дечијег омбудсмана, између осталог, и наша обавеза према конвенцији УН, као и да она постоји у већини европских земаља.

- Тиме значајно дижемо положај деце у земљи, чувамо њихова права. Не могу да нађем аргумент да је то нешто лоше - рекао је Вулин.

Међутим, подсећања ради, заштитом дечијих права државни орган – Канцеларија за заштиту права грађана бави се још од 2008. године. За то је задужена заменик Заштитника грађана Гордана Стевановић. Она се бави правима деце, од формирања Канцеларије заштитника грађана, дакле од 2008. године. Од тада се канцеларији непосредно обраћају и деца. До сада је у Канцеларију стигло више од 3.000 притужби и из ње је упућено око 600 препорука.

Према речима Гордне Стевановић, ова институција је чланица свих међународних мрежа, међу којима су и Европска мрежа омбудсмана за децу и Омбудсман деце Југоисточне Европе.

- Да би се било чланом тих међународних тела морају се испунити највиши стандарди у области остваривања права детета, и то даје легитимитет рада овој институцији - сматра заменица Заштитника грађана за права детета Гордана Стевановић.

И док усвајање закона и избор посебног заштитника деце у Министарству правдају жељом да се ствари подигну на виши ниво и раде боље, као и обавезама према Комитету за права детета УН, у Канцеларији заштитника грађана кажу да држава нема никакву обавезу, и да је Комитет земљама који нису превише богате препоручио да уместо формирања нових, јачају постојеће институције.

У Министарству најављују да ће Нацрт закона о заштитнику права детета у скупштинску процедуру ући у првом кварталу следеће године.

В. Ц.

 

Надзор и предлагање мера

Основна надлежност Заштитника права детета је да прати усклађеност закона и других прописа у Републици Србији који се односе на заштиту права деце, с одредбама Устава Републике Србије, Конвенције УН о правима детета и других међународних докумената који се односе на заштиту права и интереса деце. Заштитник права детета овлашћен је да свим органима државне управе, као и свима који обављају послове у вези са децом, предлаже предузимање мера за спречавање штетних поступања која угрожавају права и интересе деце, да упозори на неправилности, као и да захтева и да добије извештаје о предузетим мерама.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести