Чадеж: Привреда мора да живи од извоза
Председник ПКС-а Марко Чадеж, након тачно године на челу те организације, најављује даље промене по моделу извозно оријентисаног аустријског коморског система, у којем је
чак седам од укупно десет евра зарађено у иностранству.
– Српска комора, попут аустријске, мора да игра одлучујућу улогу у подршци извозу – казао је он за Танјуг. – Аустрија је до пре 15 година била увозно оријентисана привреда, али је реоганизацијом коморског система, представљањем привреде у иностранству и пружањем подршке компанијама дошла до тога да од десет евра које заради – чак седам заради у иностранству. Један евро који комора уложи у своје трговинске представнике, компанијама врати 55 евра.
То је, по његовим речима, одговарајући начин да се економска дипломатија побољша.
– Ти људи би требало да буду у координацији с надлежним државним институцијама, али су одговорни пре свега привредницима. Њихови успеси и неуспеси се мере по успеху у побољшању извоза – оцењује Чадеж.
У претходној години урађено је, каже, доста тога.
– Ушли смо у модернизацију коморског система и још на томе радимо с нашим пријатељима из Привредне коморе Аустрије – казао је Марко Чадеж.
По његовим речима, ПКС је као пример за углед одабрала аустријски модел, који је прави сервис привреде.
– ПКС се разликује од осталих привредних удружења која имају легитимит у заступању интереса одређених фирми, те еснафских удружења. Комора је асоцијација која би требало да заступа интересе целе привреде, да води избалансиран дијалог с Владом, да учествује у доношењу закона јер је привреда та која ће ‘живети’ прописе – објаснио је он.
Први човек ПКС-а наводи да је, када је започета реформа Коморе, направљена јасна „мапа пута” – документ од 80 страна подељен на осам потпројеката, на којем се радило с консултантима и супервизорима из аустријске коморе.
– Прошли смо кроз доста тежак период. Анализе су показале колико нам радних места треба, какве капацитете имамо и шта недостаје. Морали и број запослених да смањимо за трећину јер је 57 одсто прихода ПКС-а одлазило на плате, а то није био лак корак – навео је Чадеж, додајући да је следећи корак законски оквир.
Закон о коморама је усвојен последњих дана 2015. а то је, казао је он, почетак који ће захтевати више рада и посвећености.
– Добро је што имамо помоћ Привредне коморе Аустрије, Немачке и немачког ГИЗ-а. Сада наступају праве промене и јачање улоге и капацитета школовања. Имали смо и доста студијских посета и семинара, аустријски стручњаци су долазили код нас и обучавали нас, а сада ће и тога бити више – рекао је он.
Е. Дн.
Дуално образовање
Чадеж је навео да су у протеклој години направљени први кораци у реорганизацији ПКС-а – организација је мања, ефикаснија, радило се много на дуалном образовању, урађена је студија изводљивости шта треба да се уради од пилот-пројекта у техничким школама.
– Када је реч о дуалном образовању, наш циљ је да од нове школске године уведемо, заједно с аустријском комором, нове профиле образовања, и то у областима банкарства, осигурања, туризма и угоститељства, логистике и шпедитерства – навео је он, и додао да постоје мерљиви циљеви.