Децембарски рачуни за струју празне новчанике

Иако је ледени талас захватио нашу земљу овог месеца, многим потрошачима пустош у новчаницима направили су већ и рачуни за струју за потрошњу у децембру прошле године. По свему судећи,

грађани су чешће укључивали грејалице или стан догревали коришћењем клима-уређаја јер је прошлогодишњи децембар био хладнији него онај 2015. године, а рачуни су већи и због скупљег киловата, пошто је од 1. октобра 2016. године струја скупља 3,8 одсто, а у обрачун је ушло и неколико дана овог месеца.

Већа потрошња струје последњег месеца у години потпуно је уобичејена, а како кажу из ЈП „Електропривреда Србије”, сваког децембра просечна потрошња струје већа је него у месецу који му претходи јер су тада и спољне температуре ниже, а повећање се креће око десет одсто у просеку. Из тог предузећа указују на то да је просечна децембарска потрошња прошле године била више од 20 одсто већа од новембарске те да је у обрачун за тај месец ушло и неколико дана јануара. Наиме, у оквиру законских норми, бројила се очитавају од 1. до 6. у месецу, а пошто је ледени талас током новогодишњих празника драстично повећао потрошњу у целој Србији, указују у ЕПС-у, могући су увећани рачуни за децембар, али дани који су обухваћени у очитавању за децембар, неће ући у обрачун за јануарски рачун.

Дакле, рачуни су стигли и ваља их платити, а будући да је овог месеца било и те како хладно, треба водити рачуна о томе да, због веће потрошње, и рачуни који буду стигли у фебруару не буду још виши. Иако већа потрошња струје значи и издвајање више новца, уколико се води рачуна о времену када се струја троши, ни више потрошених киловата не мора нужно да значи и већи рачун. Истовремено, ако се о томе не води рачуна и ако потрошења пређе у најскупљу, црвену зону, рачун ће бити папрен. На то упозоравају и у ЕПС-у, указујући на то да укључивање термоакумулационих пећи током дана, када је киловат скупљи, може повећати рачун и до 25 одсто, а да се он значајно увећава и када се станови додатно загревају коришћењем грејалица, клима-уређаја...

Да је тако, може се уверити и на просечној потрошњи од око 450 киловата, која, наравно, не укључује киловате за грејање. Наиме, уколико се месечно троши 200 скупљих и 250 јефтиних киловата, рачун ће, уз све трошкове исказане на њему, бити око 3.200 динара, док ће уз обрнуту сразмеру потрошње бити близу 3.600 динара.

Ако се за загревање домаћинства користи електрична енергија, потрошња ће свакако надмашити 1.000 киловата и потпуно је јасно да је изузетно важно време потрошње, односно колико се троши јефтиних киловата, а колико скупих. То значајно утиче на висину рачуна јер ће, уколико се потроши 1.200 киловата и исти број скупих и јефтиних, месечни рачун бити близу 9.000 динара. Рачун ће бити готово 2.000 динара мањи ако се потроши 400 скупих и 800 јефтиних киловата, док ће уз потрошњу 800 скупих и 400 јефтиних бити виши од 10.000 динара.

Ноћна потрошња струје, када су киловати много јефтинији, и те како се исплати уколико се пређе у најскупљу, црвену зону, у којој је киловат далеко скупљи него у зеленој. За потрошњу од 1.800 киловата и исти број скупих и јефтиних киловата рачун ће бити изнад 14.500 динара, потрошња 1.200 скупих и 600 јефтних киловата месечни изадатак за струју подићи ће на износ виши од 17.000 динара, док ће уз сразмеру 600 : 800 киловата рачун бити око 12.000 динара.

Д. Млађеновић

 

Цена зависи од зоне и времена потрошње

Постоје три зоне потрошње: зелена – до 350 киловата, плава – од 350 до 1.600 и црвена – од 1.600 киловата па навише. Цена киловата у свакој зони зависи од времена потрошње – односно, скупи киловати троше се током дана, док су јефтини они који се потроше од 23 до 7 сати ујутро. Најповољнија цена је у зеленој зони јер скупљи киловат кошта 5,48 динара, а јефтинији 1,46 динар. У плавој зони потрошња скупог киловата кошта 8,76 динара, а јефтиног 2,19 динара, док је у црвеној зони цена киловата папрена пошто скупи киловат кошта 17,5 динара, а јефтинији 4,38 динара.  

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести