Гас можда појефтини за још 20 одсто
америчког долара. Наиме, од првог дана јуна тај енергент ће индивидуални потрошачи гаса/домаћинства плаћати 5,1 одсто мање него сада, док ће за кориснике јавног снабдевања цена кубика бити 5,4 одсто нижа. Кубик ће бити јефтинији око 2,70 динара у просеку па ће цена за индивидуалне потрошачи бити око 50 динара, без урачунатог пореза на додату вредност, који износи десет одсто. Када се и та ставка дода, потрошачи ће кубик плаћати око 60 динара – неки мало мање, неки мало више, јер цене нису исте код свих дистрибутера.
Цена гаса, практично, дуже од године није ишла наниже – последњи пут снижена је у децембру 2013. године. Будући да је сада потрошња гаса веома мала јер нема грејања, потрошачи то снижњење неће се посебно осетити, али је могуће да ће кубик и даље ићи наниже. Наиме, то је рекао министар рударства и енергетике Александар Антић, указавши на то да очекује да ће у трећем и четвртом кварталу ове године цена гаса бити додатно снижена, а да подсетимо, то је више пута најављивао и генерални директор ЈП „Србијагас” Душан Бајатовић.
Дакле, кубик је од понедељка јефтинији, а колико ће коштати када почне грејна сезона сада је тешко рећи, али се ипак нешто може претпоставити. Наиме, садашња цена гаса је око 270 долара за 1.000 кубних метара, без транспортних трошкова (кроз Мађарску и нашу земљу), који су за ту количину гаса око 80 долара. У трећем кварталу очекује се цена гаса од око 220 долара, док би у четвртом 1.000 кубних метара тог енергента требало да кошта око 210 долара, такође без транспортних трошкова.
Иако је то 60 долара мање него сада, или око 20 одсто, није извесно да ће цена гаса у Србији за индивидуалне потрошаче гаса бити за исто толико нижа јер је важан фактор који утиче на формирање цене гаса и курс долара. Ипак, требало би очекивати да ће се у овогодишњу грејну сезону, која стартује у октобру, кренути с ценом гаса нижом од ове која ће почети да важи 1. јуна, а свакако јефтиније него почетком ове године, када је 1.000 кубика коштало 340 долара. Такође, требало би очекивати да ће гас бити јефтинији него почетком грејне сезоне која је завршена јер је 1.000 кубних метара гаса у последњем тромесечју прошле године коштао 380 долара, без транспортних трошкова.
Ипак, треба сачекати почетак грејне сезоне, иако ће, уколико се у последње тромесечје ове године уђе с ценом гаса од 210 долара за 1.000 кубика, она бити нижа чак 170 долара него на почетку прошле грејне сезоне. Међутим, то није тако проста рачиница јер се цена гаса израчунава по одређеној формули, у којој је, осим цене нафте, изузетно важан и курс долара, а вредност америчке валуте била је пресудна и приликом промене цене гаса у Србији у марту.
Наиме, тада је кубни метар гаса поскупео, иако је набавна цена била нижа, пошто је курс долара значајно порастао. Да подсетимо, набавна цена природног гаса у првом кварталу ове године била је 8,6 одсто нижа, али је курс долара био 16,8 одсто виши у односу његову вредност приликом промене цена гаса која је претходила мартовској, па је, уместо снижења цене гаса, кубик поскупео.
О томе да је вредност долара променљива и, нажалост, не иде наруку потрошачима гаса, говори и податак да је половином марта средњи курс био око 114 динара за долар, последњег дана фебруара за ту валуту било је потребно 107 динара, док је јуче средњи курс долара био 110 динара.
Д. Млађеновић
Висока цена смањује број потрошача
Снижење цена сигурно ће обрадовати индивидуалне потошаче гаса, којих је око 250.000, без обзира на то што је сада потрошња гаса мала. Међутим, звог високе цене тог енергента и немогућности да се плаћају рачуни, много је оних који имају прикључак, али не користе гас. У Агенцији за енергетику кажу да је током ове године гас куповало 225.000 домаћинстава.