Легализовано 30.000 зграда
Рок од годину дана за попис свих нелегалних објеката у Србији очигледно је био превелики залогај за грађевинске инспекторе и њихове комисије.
Министарка грађевине Зорана Михајловић каже да, упркос многобројним примедбама и чињеници да рок за попис истиче 27. новембра, неће бити измена Закона о озакоњењу. Није задовољна темпом којим раде службеници који су ангажовани на легализацији, и истиче да планира да промени начин рада локалних самоуправа. Општине ће добити колико предмета месечно по сваком запосленом морају да ураде.
– Озакоњено је око 30.000 објеката и пописано око 360.000 нелегалних кућа и зграда – каже Зорана Михајловић. – То јесте мало, али је више него што је легализовано по свим ранијим законима. Тај поступак се не може зауставити. Нисам очекивала боље резултате јер сам ове године пустила локалне самоуправе да саме ураде свој посао, пошто је озакоњење њихова надлежност. Сада видимо где су проблеми и шта треба урадити да би било боље.
Министарка најављује да ће свако намерно задржавање предмета грађана бити санкционисано. Општине ће зато морати много више да се потруде да грађанима реше проблем озакоњења.
Е. Дн
Грађевинске дозволе обарају рекорде
У септембру је у Србији издато 1.377 грађевинских дозвола, што је најбољи резултат од 2007. године, од када Републички завод за статитистику прати те податке, саопштило је јуче Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.Тиме је оборен претходни рекорд, постављен у јулу, кад је издата 1.301 грађевинска дозвола и готово 30 одсто премашен резултат из септембра прошле године.
Како се наводи, за првих девет месеци ове године издато је 17 одсто више грађевинских дозвола него у истом периоду лане, а предвиђена вредност радова је шест одсто већа.Највећа грађевинска активност у септембру забележена је у Београду, за којим следи Јужнобачки регион.