Недимовић: Девастиран српски аграр тражи брза решења
Након што посланици Скупштине Србије крајем недеље
изгласају нову српску владу, Бранислава Недимовића, ексградоначелника Сремске Митровице, на пословима министра пољопривреде чека много нерешених проблема у пољопривреди, као и оних који тек треба да се отворе. Будући министар пољопривреде Недимовић каже за „Дневник” да је, пошто долази из средине у којој се 53 одсто становништва, директно или индиректно, бави пољопривредом, свестан потенцијала и недостатака у српском аграру.
– Ссвестан сам да нема времена за чекање и да се одмах мора ухватити укоштац с проблемима, али су ми позната и решења за оно што ме чека – каже Недимовић. – Знам добро који су потенцијали, али и недостаци српског аграра, да предстоји усклађивање с европском пољопривредном политиком и остваривање европских вредности у тој области да бисмо могли користити оно што нам омогућава процес приступања Европској унији.
За ову годину карактеристично је, истиче Недимовић, да су приноси многих пољопривредних култура веома добри, али то не сме, како каже, да уљуљка јер постоји много других проблема, пре свега у прерађивачкој индустрији, чиме се мора озбиљно позабавити.
– Такође, морамо се посветити отварању поглавља која се тичу пољопривреде јер је један од основних стубова ЕУ заједничка пољопривредна политика. То нас тера да брзо регулишемо наш статус у погледу акредитације да бисмо што пре дошли до новца који нам је на располагању за унапређење српске пољопривреде, а тиме и за наше пољопривреднике – каже Недимовић.
Поскупљење живе ваге товљеника довело је до већих цена свињског меса у месарама и продавницама, али је то питање само делимично у домену Министарства пољопривреди, док је у делу интервенције државе из Робних резерви у надлежности Министарства трговине, указао је Недимовић.
– Министарство пољопривреде би требало да учествује у заштити пољопривредих произвођача, а Министарство трговине треба да контролише тржиште производа. Мора се апсолутно водити рачуна о томе да је у сточарству тешка ситуација, да су откупне цене свиња дуго биле ниске, да је на тржишту смањена понуда и да смо тек сад дошли у ситуацију да на простору где има највише свиња, у Срему и Мачви, имамо цене које дају економску оправданост за производњу свиња. Неопходно је да се решавају приоритети и одреде стратешки циљеви, а потребно је и успоставити константан механизам који одгајивачима свиња обезбеђује цене које омогућавају нормално функционисање тржишта и довољно свињског меса за прерађиваче јер је то једини начин да се тај сектор пољопривреде одржава и развија. Добро је и то што се појављују нови прерађивачки капацитети који потражују свиње из домаћег узгоја и то ће бити приоритет у наредном периоду – каже Недимовић.
Љ. Малешевић
„Митрос” чека дозволу за извоз у Русију
Аустријска компанија „Герлингер”, која је купила сремскомитровачки „Митрос”, тренутно, каже Недимовић, коље 800 свиња дневно и то продаје на домаћем тржишту и у бившим југословенским републикама.
– Та компанија ушла је у процес добијања дозволе за извоз на руско тржиште, што је њихов приоритет, а до тада производе пласирају на домаће тржиште и на тржишта у региону. Дакле, „Митрос” ради пуном паром у складу с потребама тржишта, а радиће и много више када добије потребну дозволу – објашњава Бранислав Недимовић.