broken clouds
10°C
08.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2128
usd
103.3167
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Новосадска пресуда сламка спаса за швајцарце?

11.10.2016. 19:28 09:06
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

Проблеми грађана који су узели стамбене кредите индексиране у швајцарским францима трају већ годинама. Скок франка им је знатно увећао рате кредита и главницу.

Сва решења која су им до сада нуђена нису им одговарала, зато су многи од њих пресавили табак и правду потражили на суду. Први клијент ју је и дочекао: Виши суд у Новом Саду пресудио је у корист клијента и наложио раскид уговора због промењених околности, а тужена страна била је Ерсте банка.

Такве зајмове у Србији враћа око 20.000 грађана. Многи су већ тужили банке или се то спремају да учине. Новосадска пресуда им сада свакако улива наду у исти исход. Међутим, та пресуда не обавезује друге судове. Могла би то чинити тек када, и ако, Врховни касациони суд донесе одлуку којом се судска пракса уједначава по моделу поменуте пресуде. Тада би она постала обавезујућа у свим сличним парницама.



Првој пресуди у корист клијента, осим њега самог, веома су се обрадовали и у Удружењу потрошача „Ефектива”. Под њиховим окриљем грађни који отплаћују кредите индексиране у францима подносе ових дана колективне тужбе пртив банака. До сада је то учинило њих 200. Председник „Ефективе” Дејан Гавриловић каже да очекује да ће и пресуде које се у том случају буду доносиле бити у складу с одлуком Вишег суда у Новом Саду, односно исте.

Шта чека клијента, а шта банку у наредном периоду?



Гавриловић објашњава да раскид уговора не значи да ће свака страна морати да врати оно што је примила – клијент новац који је добио од банке плус затезну камату, а банка њему целокупан износ отплаћених рата плус поменуту камату. Конкретно, у овом случају клијент је подигао кредит од банке у износу од седам милиона динара, а отплатио је 6,5 милиона. Међутим, због скока франка, данас дугују 13,5 милиона.



Када је већина клијената подизала кредите, а то је било пре осам година, франак је вредео око 50 динара, а у међувремену је растао. Јуче је по средњем курсу Народне банке Србије његова вредност била 112 динара. Зато су дужници који отплаћују поменуте кредите дошли у ситуацију да данас дугују више, рачунато и у динарима и у еврима, него првог дана узимања кредита након година и година отплате. Већ неколико година Удружење „Ефектива” тражи је да се зајмови конвертују у евре на дан исплате кредита. Међутим…



–  Сада одустајемо од захтева за конверзију у евро по паритету који је важио на дан исплате кредита. Више не тражимо такав закон и идемо на раскиде уговора пред судом – наводе у „Ефективи”.С коликом дозом извесности клијенти банака који муче исте муке могу очекивати истоветне пресуде у свом случају?



– Треба пажљиво погледати случај – каже професор Правног факултета у Новом Саду др Ранко Кеча. – Могуће је да ће банка која се нашла у тој ситуацији тражити ревизију процеса, затим видети како ће ићи извршни поступак. Пресуда која је донета у Новом Саду не обавезује аутоматски друге судове да донесу такву пресуду.

Тек када, и ако, Врховни касациони суд донесе одлуку о уједначавању судске праксе по моделу поменуте пресуде, она ће постати обавезујућа у сличним парницама и за остале судове. Сматрам да у наредном периоду можемо очекивати различиту праксу па и то да неће све пресуде бити као ова коју је донео Виши суд у Новом Саду. Мада је могуће и да судови то следе. Потребно је да се покрене поступак за решавање спорног правног питања да би се Касациони суд изјаснио о томе.



Д. Вујошевић

 

Банкарима одлука чудна



Све што се догађа с кредитима везаним за франак пажљиво прате и банкарски кругови. Један од банкара каже да је пресуда у најмању руку чудна.

Хоће ли сутра свако коме се кредит из било којег не свиђа разлога тражити пред судом раскид уговора ако процени да му то финансијски одговара?

Пише:
Пошаљите коментар