РТБ Бор: Повећана прерада и јефтинија производња бакра

Металурзи из Бора произвели су у априлу 7.600 тона анодног бакра, чиме су показали да су пројектована прерада 400.000 тона концентрата и производња 80.000 тона катода годишње

у новим металуршким постројењима - освојене у потпуности, изјавио је директор Топионице и рафинације Бобан Тодоровић.

Сада се циљају виши домети, прерада 550.000 тона концентрата и производња 100.000 тона катодног бакра идуће године у ово време", рекао је он Танјугу.

"Априлска производња је 11 одсто већа од планиране, односно оне која је предвиђена дизајном нове топионице. Повећали смо дневну прераду на 1.550 тона шарже и тако сада постижемо боље економске ефекте на месечном нивоу. У исто време смо, што је врло важно, задржали планирано искоришћење метала и сумпора од најмање 98 одсто. Већа прерада, дакле, неће угрозити емисију из металуршких агрегата јер имамо апсолутну контролу над технолошких поступком добијања бакра", истиче Тодоровић.

Актуелна производња, како каже генерални директор РТБ-а Бор Благоје Спасковски, доказ је да часовни капацитет прераде у новој топионици може да се повећа за 20 до 25 одсто без иједног уложеног цента.

Додаје да је презадовољан радом нових пирометалуршких постројења и чињеницом да су металурзи освојили нову технологију.

"Флеш-смелтинг технологија је најмодернија у свету, она која сопствену сировину, сумпор из концентрата, троши као енергент. Борски металурзи су је освојили и савладали нешто што је светско савршенство. Они су победници технолошке и еколошке револуције. Већ смо повећали прераду и на тај начин појефтинили производњу, без цента улагања", рекао је Спасковски.

Према његовим речима, сада се ради на томе да се створе услови у којима ће топионица моћи годишње да преради 600-650 хиљада тона концентрата и то са минималним улагањем.

Ако се уложи не више од пет милиона долара у замену катализатора, ојачавање линија и појачавање протока, односно "вуче", како то топионичари и сумпораши кажу, прерада се без икаквих проблема може подићи за 50 одсто, додао је Спасковски.

Он каже да се повећањем капацитета прераде и производње обарају режијски трошкови и рад нове топионице постаје исплатив.

"Она је већ сада исплатива са еколошког аспекта, а биће још боље када уложимо у рударство и тако дођемо до више сопственог концентрата", рекао је Спасковски.

Већу прераду сопственог концентрата, додаје он, гарантују већ оверене басенске рудне резерве тешке милијарду и 355 милиона тона, али и новооткривена налазишта бакра и злата.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести