Сазнајемо: Од касарни инкасирано 3,74 милиона евра
Министарство одбране до сада је, како „Дневник” сазнаје, продало 14 војних комплекса уврштених у Мастер план на територији АП Војводине, и по том основу се у државну касу слило 3,74 милиона евра
– највише од касарне „Петар Драпшин” у Суботици, за коју је тамошња градска власт платила 1.167.360 евра. Још шест објеката је продато локалним самоуправама, док је преосталих седам, путем прикупљања писмених понуда, прешло у руке физичких и правних лица, и то два у Иригу, два у Руми, и по један у Сомбору, Бачкој Тополи и Старој Пазови.
Подсетимо, Влада Србије је 2006. донела Мастер план којим је утврђен вишак војних непокретности са идејом да се она нађу на тржишту и тиме намакне бар део за војску преко потребних пара. Поједине локалне самоуправе искористиле су право прече куповине, утврђено Закључцима Владе који дефинишу поступак промета непокретности из Мастер плана, па је Вршац купио два објекта, Ковин и Кањижа по један, а највећа размена је остварена са Суботицом, која је укупно преузела три војна комплекса, с тим да се до краја 2015. очекује да буде завршена већ започета процедура преноса права својине на још два: Клуб Војске Србије и касарну “Коста Нађ”.
На територији АПВ тренутно је још 60 војних комплекса уврштено у Мастер план располагања непокретностима које нису неопходне за функционисање Војске Србије, а који нису отуђени. Један део њих је већ оглашаван, а други део ће тек бити након спроведене законом прописане процедуре.
Илустрације ради, само у Новом Саду је на продају 21 комплекс који се укупно простире на више од 53 хектара: најпознатији су касарне „Јанко Чмелик” у Петроварадину и „Др Арчибалд Рајс” у Футошкој улици, али ту је још неколико објеката, од којих су најзанимљивији некадашњи центар „плаваца” у Подграђу и складишта подно Тврђаве.
У сваком случају, како нам је речено у Министарству одбране, коначно је нешто већа заинтересованост локалних самоуправа за војне објекте, с тим да су најдаље одмакли разговори са Ковином и Вршцем око куповине још неких објеката на њиховој територији, док су у току конкретни преговори и са властима у Руми и Сомбору. Такође се јавља све више и правних и физичких лица намерених да постану власници неког од војних комплекса из Мастер плана. Иначе, на крају није згорег навести да Министарство одбране и Војску Србије обезбеђење објеката који се налазе у Мастер плану на територији Војводине на месечном нивоу кошта око три милиона динара.
Мирослав Стајић