Вирус говеда не иде на људе
Поводом регистрованог вирусног обољења нодуларни дерматитис, тзв. болест квргаве коже код говеда, Влада Републике Србије обавештава грађане да се вирус не преноси на људе
и да нема разлога за забринутост, као и да је надокнада штете за прве регистроване случајеве већ почела.
Апелујемо на власнике говеда који примете неке од сиптома болести – чворићи који се претварају у красте или ране на кожи, отицање ногу, кашаљ, обилно цурење из носа, излучивање пљувачке, сузење очију, инфекција ока и грозница - да се обавезно јаве свом ветеринару. Оболела животиња је исцрпљена, одбија да једе и губи на тежини.
Нодуларни дерматитис се у Србији појавио код говеда пошто је претходно регистрован у Бугарској и Македонији. Будући да је регистрован мали број случајева оболелих говеда и да је под пуном ветеринарском и санитарном контролом, Влада Србије апелује на грађане да не подлежу непровереним информацијама, већ да за сваку недоумицу контактирају надлежне институције.
Једна од опасности која се надвила над нашим сточарством је и могућност да нам због ове заразе буде забрањен извоз јунећег меса на тржиште Европске уније.
Потез у овом смеру су већ повукле неке државе из региона попут Босне и Херцеговине и Албаније. Хрватска и Македонија најавиле су да ће блокирати извоз јунетине, за почетак, само из подручја где је болест већ пријављена. За сада су то општине Бујановац и Босилеград, које су званично проглашене зараженим подручјем, док је цео Пчињски округ означен као угрожена зона са реалном опасношћу од избијања заразе.
– За сада немамо најаву из ЕУ о забрани извоза али је реално да ће се то догодити. Покушавамо да у преговорима са државама које још нису стопирале извоз договоримо да се ограниче само на заражене округе. Важно је рећи да извоз термички обрађеног млека и производа од млека није угрожен – изујавио је Драган Гламочић, саветник премијера и председник Штаба за координацију примене мера за спречавање, сузбијање и искорењивање нодуларног дерматитиса који је недавно основала Влада Србије.
Гламоћић је изразио бојазан да би мера забране извоза, уколико буде уведена, могла потрајати најмање три године.
Ово вирусно обољење говеда, као што је већ саопштило Министартво пољопривреде није опасно за људе и не преноси се месом и производима од меса. Међутим, економски губици у случају озбиљнијег ширења заразе могу да буду огромни јер је лечење, истичу стручњаци, практично немогуће па се прибегава уништавању заражених стада. Штету узгајивачима надокнађује држава, због чега је влада јуче апеловала на фармере да не прикривају заразу, ако до ње дође.
М. С.