Возови више не „јуре” 15 километара на сат
Руски институт „Ниас” и Саобраћајни институт ЦИП потписали су уговор о пројектовању јединственог диспечерског центра за
управљање железничким саобраћајем у Србији. Уговор су у Влади Србије потписали заменик генералног директора Института „Ниас” Андреј Павлоски и генерални директора Саобраћајног института ЦИП Милутин Игњатовић, а присуствовали су потпредседница Владе и министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, амбасадор Русије Александар Чепурин и први потпредседник „Руских железница” Александар Мишарин.
По речима министарке Михајловић, у наредну годину и по до две моћи ћемо да управљамо комплетним железнички саобраћајем у Србији. Како је навела на конференцији на медије, стари диспечерски центар у Србији постоји већ више од 30 година и технолошки је превазиђен, а нови је неопходан да бисмо имали модерне железнице које ће бити повезане с регионом. Зорана Михајловић је додала да ће тек када буду познати сви технички детаљи бити разматрани начини финансирања тог пројекта.
Иначе, израда техничке документације коштаће 950.000 долара. Нови диспечерски центар у Београду био би изграђен, опремљен и оформљен уз помоћ Холдинга „Руске железнице”, а процењена вредност изградње је око 20 милиона долара.
Министарка Михајловић је рекла да је диспечерски центар важан и за координацију свих видова саобраћаја. Она је захвалила „Руским железницама”, истичући да ће њихово знање и искуство допринети модернизацији српских железница.
– Верујем да ће се сарадња наставити и у наредном периоду – рекла је Зорана Михајловић, додајући да се већ разговара о новим пројектима, као што је, на пример, обнова целе Барске пруге у Србији.
Она је навела да је пре две и по године просечна брзина возова била 40 до 50 км на сат, а на појединим деоницама и свега 15 км на сат. По њеним речима, вредност инвестиција и кредита за које је Влада дала гаранције је била од 1,8 до 2,2 милијарде евра, али се ни на једној прузи није радио ремонт. Она каже да су активирани кредити ЕБРД-а и Русије од 800 милиона долара, као и да је, од 3.600 км пруга, модернизовано око 200 километара за брзине од 120 км на сат.
– Ове године ћемо модернизовати још 200 км пруге за ту брзину – рекла је Зорана Михајловић.
Кад дође Меведев...
Руски кредит од 800 милиона долара моћи ћемо да користимо и након одобреног рока, а нови ће бити уговорен до посете премијера Русије Дмитрија Медведева Србији.
– До доласка Медведева министарства финансија Србије и Русије требало би да усагласе продужење руског кредита – рекла је потпредседница Владе Зорана Михајловић.
Првобитни рок за повлачење руског кредита био је до краја 2017, а Министарство грађевинараства, саобраћаја и инфраструктуре најавило је да ће коришћење руског кредита бити продужено још четири године, односно до краја 2021.