Аларм ће запиштати ако се насилник приближи жртви

Жртве породичног насиља могле би ускоро бити под већом и ефикаснијом заштитом када буде заживео електронски систем превенције насиља у породици, који у реалном времену

 прати кретање жртве и насилника и да ли се насилник превише приближио жртви.

Насилници, али и жртве насиља у породици, убудуће ће носити специјалне уређаје који ће помоћу ГПС сигнала омогућавати њихово праћење да би се у сваком тренутку знало да ли се насилник приближио жртви на удаљеност мању од дозвољене.Насилника ће наногица и уређај који се носи око појаса звучним сигналом обавештавати да је ушао у „забрањену зону прилаза“, док ће жртва носити само уређај око појаса, који ће је упозоравати на то да је насилник у близини. Истовремено ће и јединице за надзор добити благовремено упозорење на могући сусрет насилника и жртве, који ће бити регистрован у Центру за надзор. Систем ће формирати „заштитне прстенове“ око жртве, а обезбедиће и вишестепени систем алармирања у случају да насилник прекрши „зоне забране“, као и гласовну комуникацију порукама са жртвом, односно насилником. Број „заштитних прстенова“, као и број и ширина „зона забране“ биће дефинисани појединачно за сваки случај, у складу с одлуком суда.

Систем, који је јуче представљен у Окружном затвору у Београду, могао би наћи и ширу примену, односно да се искористи за спречавање насиља на спортским теренима тако што би се хулиганима забранио приступ објектима на којима се одржавају спортске манифестације.Подсетивши на то да је Србија у мају 2014. добила свој први Закон о извршењу ванзаводских санкција и мера, министар правде Никола Селаковић је истакао да се увођењем електронског система превенције Србија сврстава у ред првих пет европских земаља које таквом опремом настоје да у значајној мери спрече насиље и заштите потенцијалне жртве од повратничког насилничког понашања.

– Пилот-пројекат постижемо без иједног динара и показаће да ли је то нешто што је нашој држави потребно – рекао је Селаковић. – Сматрамо да је то значајно унапређење јер је досадашњи начин контроле извршења тих мера био сувише лак за извргавање и избегавање.Јуче је представљен и систем који служи за контролу забране мере конзумирања алкохола особама које су под утицајем алкохола извршиле одређена кривична дела, што је до сада било, како је то рекао Селаковић, на нивоу 19. века.

Наиме, особа којој суд одреди обавезну меру лечења од алкохолизма мораће у тачно одређено време да се тестира на специјалном уређају код своје куће, сличном алко-тесту Саобраћајне полиције, с тим што тај поседује камеру и аутоматски шаље добијене податке у мониторинг центар Управе за извршење кривичних санкција. Руковалац у мониторинг центру затим проверава, на основу добијених фотографија с апарата, да ли уређај користи особа којој је мера изречена или то чини неко други уместо ње, док истовремено анализира проценат алкохола у крви те особе.

Када ће нови уређаји за превенцију породичног насиља и примену мера лечења од алкохолизма бити у употреби још није познато, али, по речима министра Селаковића, планирано је новац буде одређен у буyету за 2017.– У буyет за 2017. предложићемо увршћивање набавке те изузетно софистициране и скупе опреме и после пилот-пројекта видећемо колико се у нашим судовима изриче таквих мера, колико нам је уређаја потребно, а онда, у складу са својим финансијским могућностима, унапређиваћемо такав начин извршења санкција – поручио је Селаковић.

Директор Управе за извршење кривичних санкција Милан Стевовић рекао је да су оба та система велики напредак јер је до сада пракса била саветодавна мера лекара.– Сада алкохоличара можемо да упутимо на лечење у болницу – рекао је Стевовић.Оба система су пилот-пројекти, налик систему у Словачкој.

С. Х.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести