Искеширали 420.000 евра, а остали без крова над главом

Након што је више пута одлаган претрес Новосађанину Тодору Јовановићу (53), окривљеном за вишеструке продаје неизграђених станова у Новом Саду,

председник већа у Вишем суду Видоје Митрић саслушао је, ван главног претреса, десетак оштећених сведока, који су махом с пребивалиштем ван Новог Сада. Један од њих је дошао чак из Шведске, превалио укупно 2.000 километара да би се појавио у судници.

Бранилац окривљеног по службеној дужности, адвокат Александар Ковач изјавио је да га је непосредно пре планираног отварања главног претреса, пре рочишта, супруга окривљеног, обавестила да он не може доћи на суђење због здравствених тегоба које су наступиле претходне ноћи и да му је лекар Хитне помоћи написао извештај у којем се, између осталог, каже да мора да мирује пет дана.

На то образложење, чувши какве су тегобе, бурно је реаговала публика у судници, као и оштећени, уз коментаре да ретко ко нема такве здравствене проблеме, уз опаске да не треба искључити да је тај „потез” окривљеног усмерен на одлагање претреса. Чак је било коментара да би му требало омогућити мировање у притвору да би се обезбедило његово присуство у судници.

Ипак, судија Митрић, чије изузеће је окривљени већ тражио у два наврата, а то је одбијено, одлучио је, у интересу поступка и због присуства многобројних оштећених, који су већ долазили у више наврата, да их саслуша ван главног претреса. Сви они су, под заклетвом, остали при раније датим исказима. Потом је заказан наставак главног претреса у првом слободном термину за странке. На наредном рочишту, кад би окривљени напокон требало да изнесе одбрану и вероватно после излагања судских вештака, може се очекивати завршетак суђења.

По наводима оптужнице, окривљени је од 1. фебруара 2008. године до 18. априла 2012. у пословним просторијама свог привредног друштва ДОО „ЈТ градња” као одговорно лице у својству директора, у намери да себи прибави противправну имовинску корист, закључио уговоре о продаји станова у Новом Саду у згради која је требала да буде изграђена на углу улица Бранка Радичевића и Ђорђа Зличића с роком усељења 31. мајом 2009. године. Он није био већински власник парцела на тој локацији и није имао дозволу за градњу поменуте зграде. Новац добијен на име купопродајних цена није уплатио на рачун привредног друштва, већ га је узео за себе, наведено је у оптужном акту, који заступа заменик вишег јавног тужиоца Милорад Трошић.

Иначе, окривљени Тодор Јовановић је у истрази у потпуности негирао дело које му се ставља на терет, односно злопупотребу положаја одговорног лица. У својој одбрани навео је да није имао намеру икога да оштети, а посебно је истакао да су купци станова у време закључења купопродајних уговора знали да он није био власник свих парцела на којима је требало да се гради стамбена зграда, као и да нема грађевинску дозволу.
Наставак главног претреса заказан је за 12. јануар, када се очекује саслушање двоје судских вештака и окривљеног, односно крај суђења.

М. Вујачић

Платили узалуд

Исказе су дали сведоци Владимир Д., који је за никад добијени стан дао 32.000 евра, Станко П., који је, истим поводом, са својим оцем Драганом П., остао без око 100.000 евра датих за више станова, Жељко Л. – 32.000, Милан С. – 35.000, Бошко Ж. – 30.000, Синиша М. и Тања М. – 32.000, Маријана Б. – 32.000, Зденка Ч. – 30.000 евра, Далиборка Д. – 23.000 и Јованка Б. – 37.800 евра.
Окривљеном се приписује да је на тај начин себи прибавио противправну имовинску корист већу од 420.000 евра.
 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести