Јужна Америка рај за српске дилере кокаина

Вест да је због шверца кокаина у Перуу на 20 година осуђен Зоран Јакшић, пореклом из Зрењанина, није неочекивана. Јакшић је, наиме, ухапшен прошлог лета у тој јужноамеричкој држави и

чекало се само на колико ће га година суд у Лими осудити.

Пресуда Јакшићу долази само недељу дана након што је у Перуу ухапшен још један држављанин Србије Перуански медији означили су Давида Ц. (24) као главног финансијера нарко-групе која је покушала да прошверцује две тоне кокаина у теглама са шпарглом. Овај српски боксер ухапшен је с петорицом Перуанаца и осумњичен за шверц кокаина из Латинске Америке у Европу.

- Дрога је највероватније требало да буде пребачена морским путевима у Белгију. Нарко-дилери су је распоредили у 2.000 „цигли“ које су имале печат Ф-12, како би се знало коме припадају. Ознака је служила и обавештавању о рути којом се кокаин шаље - пренели су медији изјаву полицијског званичника

Људи из Србије последњих година све чешће се помињу као карике у светским ланцима кријумчарења кокаина. Због велике зараде и релативно малог ризика, шверц кокаина из Јужне Америке постао је сан за многе криминалце који су „занат“ пекли на српском асфалту.

Медији су протеклих година наводили изворе из наше полиције који потврђују да су Перу, Колумбија, Венецуела и друге државе Јужне Америке постале „обећана земља“ за српске дилере дроге. Они тамо одлазе пре свега због велике зараде, али и због добрих услова „пословања“ – организоване и јаке нарко-мафије и развијене корупције. С друге стране, наши криминалци занимљиви су тамошњим босовима због великог искуства (често и ратног) и бескрупулозности.

Да су српски криминалци преузели „значајну улогу у снабдевању Европе кокаином” оценио је и Европски центар за мониторинг дроге и зависности. У извештају од пре две године, између осталог, стоји да су они „успели да успоставе базе у Аргентини, Бразилу, Венецуели и Колумбији, где ту дрогу набављају по веома ниским ценама, а затим је теретним бродовима пребацују до великих западноевропских лука“.

Европски експерти су уочили и да српски криминалци раде искључиво с кокаином, док се хероин у Европу и даље пребацује уходаном „балканском рутом”, од лука из Турске и Грчке, преко Албаније и Косова, према Западној Европи. Они објашњавају да се кокаин, који је у Европи и даље једна од најскупљих дрога, на простору Јужне Америке набавља по релативно ниској цени, од 5.000 до 6.000 долара килограм, након чега се бродовима пребацује до великих западноевропских лука као што су Валенсија, Антверпен, Ротердам или Хамбург. По доласку у ЕУ, цена кокаина је готово десетоструко већа, па на улици може достићи и до 50.000 евра килограм.

Постојало је неколико метода пребацивања дроге. Тако су наркотици пребацивани прекоокеанским трговачким бродовима уз помоћ неких чланова посаде. Они су били задужени да пакете, тежине између 40 и 60 килограма, на одређеним местима бацају у море, да би их даље припадници групе покупили јахтама. Дрога је кријумчарена и једрилицама, али је и сакривана међу робу која је легално превожена из Јужне Америке за Шпанију.

Процењује се да је европско тржиште треће по величини тржиште кокаина у свету, иако се у Европи одузме око десет одсто укупно заплењене количине кокаина. И поред хетерогености овог тржишта, кокаин је и даље друга најчешће коришћена дрога у Европи. То илуструју подаци истраживања који показују да употреба кокаина преовладава на југу и западу Европе. Према подацима из 2014. године, 14,9 милиона становника Европе, старости од 15 до 34 године, у неком тренутку у животу пробало је кокаин.

Припадници балканских организованих криминалних група (ОКГ) имају значајну улогу у целом ланцу кријумчарења, од набавке до уличне продаје, истиче се у студији МУП-а “Процена претњи од тешког и организованог криминала”. Сложеност кријумчарења кокаина, условљена удаљеношћу земаља порекла и главних тржишта кокаина, коришћењем различитих превозних средстава и учешћем великог броја чланова

ОКГ, као и трошковима путовања, боравка и организације кријумчарења, увећава цену кокаина на европском тржишту. Томе у прилог говори податак да једна балканска ОКГ, која у сарадњи другим групама (пружа услуге набавке, транспорта, уноса у Европу, складиштења и испоруке до дилера на циљано западноевропско тржиште) годишње кријумчари укупно 500–1.000 килограма, може да оствари годишњи профит између 15 и 30 милиона евра, с обзиром да је улична продајна вредност килограма кокаина у Западној Европи 75.000–80.000 евра.

Профит се увећава на 70 до 100 милиона евра годишње у случајевима када ОКГ учествују и у уличној продаји на локалним тржиштима у Западној Европи.

С. Х. Д.

 

Ликвидације у Перуу и Боливији

У криминалним обрачунима на простору Јужне Америке последњих година убијено је шест српских држављана. У Боливији је ликвидиран Горан Поповић (39), док су у Перуу убијени Горан Ставрић (41) и Марко Митић (30). Како је саопштено, Митића су ликвидирали чланови колумбијских нарко-картела у Перуу, а од његове породице претходно је тражен откуп од милион долара. Међутим, по свему судећи, откупнина је била само параван јер је српски држављанин убијен дан након отмице. У мају 2010. године у Боливији су смртоносним рафалима изрешетани српски држављани Бојан Бакула (28), Саша Турчиновић (31) и Предраг Чанковић (35), који су обезбеђивали боливијског нарко-боса Виљема Суареза Розалеса.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести