Мађарска војска на граници са Србијом, „хамери”, пси, бодљикава жица...

У Мађарској је у поноћ ступа на снагу пакет амандмана којима се пооштравају закони о заштити границе и миграцији, усвојени у парламенту 4. септембра. Дан уочи најављене примене

пооштрених мера на мађарско-српској граници, код места Реске, распоређено је јпет камиона војника и оклопних возила „хамер”, јавила је државна телевизија М-1.

Од уторка избеглице више неће моћи ни да прелазе пругу Суботица–Сегедин пешке јер мађарска војка је протеклих дана постављала капију. Идеја је да се капија отвара и затвара по возном реду, пошто у возовима не смеју бити мигранти. Да би се поставила капија дошло је 4.300 наоружаних мађарских војника, а поједини су надгледали ограду с псима.

Ројтерс јавља да је затворена пруга Хоргош–Сегедин, да се на њој нагомилава полиција на коњима, а тај простор надлећу хеликоптери. Тај пружни прелаз, који су избеглице масовно користиле за илегалан прелазак српско-мађарске границе, Мађари су заштитили и контејнерима потпуно обмотаним бодљикавом жицом. Последњих месеци људи који из Србије улазе у Мађарску прелазили су преко границе пругом у близини села Реске, упркос бодљикавој жици с обе њене стране.

Нове мере Мађарске подразумевају учешће војске у контроли границе, кривично гоњење оних који су је илегално прешли, као и убрзани процеси разматрања захтева за азил. Мађарски медији пишу да ће увођење ванредног стања у земљи појачати критику коју Мађарска трпи због свог односа према избеглицама. Позивајући се на незваничне изворе, медији у Будимпешти пишу да пооштрене мере на граници, по најновијим изменама закона, подразумевају депортацију свакога ко нема шенгенску визу на граници у земљу из које је покушан улазак у Мађарску.

Уколико избеглице на граници с Мађарском затраже азил, поново би биле депортоване, под изговором да су азил морале да затраже у земљи из које покушавају да пређу у Мађарску. Уколико мигранти успеју да илегално пређу границу и уђу у Мађарску, по закону те земље аутоматски чине кривично дело. Исту одговорност сносиће уколико се пењу на ограду, руше је, секу или на било који други начин оштећују. Казна за то, по новом закону, била би „кућни притвор”. Међутим, с обзиром на то да су у питању избеглице које немају адресу у Мађарској, аутоматски се шаљу у ограђени камп, где ће им у року од осам дана бити суђено. По новом мађарском закону, који се у основи коси са законима ЕУ, избеглице, које би биле третиране као оптуженици, на суђење би ишле без преводиоца. Њихова документа се неће преводити, не добијају преведену копију оптужби за које се терете, али ни пресуде коју им суд одреди, пренео је мађарски портал Индекс.ху. Малолетне избеглице, по том порталу, неће имати посебан третман, већ ће им се, такође, судити.

Мађарски премијер Виктор Орбан упутио је јуче неколико стотина нових полицајаца на јужну границу, са Србијом, да би помогао решавање рекордног броја избеглица и миграната који настоје да уђу у Европску унију, јавио је Ројтерс. На церемонији инаугурације нових полицајаца у Будимпешти, Орбан је рекао да ће се они суочити с превареним, љутим и плаховитим људима и да ће им у тим сусретима требати не само физичка снага већ и срце да се ти људи разумеју. Орбан је нове полицајце позвао да заштите „Европу, Мађарску и границе” и да буду хумани док бескомпромисно примењују мађарске законе. По његовим речима, Мађарска има право да утврди ко може да уђе у земљу и обавезна је да осигура да сви уласци буду у складу са законима земља. Орбан је рекао да размере миграције захтевају да нови полицајци-приправници почну да раде пре окончања школовања да би бранили суверенитет земље и локални начин живота.

– Морамо осигурати ред, мир, безбедност у нашој земљи, тешки задаци су пред вама и велике обавезе – нагласио је председник Владе Мађарске у говору пред полицијским приправницима. – Мађарска је 1.000 година градила хришћанску културу и не желимо да актуелна сеоба народа промени Мађарску.

Мађарска је јуче престала да региструје хиљаде миграната и избеглица који прелазе границу са Србијом и транспортује их право на границу с Аустријом, саопштио је Високи комесаријат Уједињених нација за избеглице (УНХЦР). Путовање возом од места Реске до границе с Аустријом траје приближно четири сата, а јуче су три таква воза превезла најмање 2.000 људи.

С. Иршевић – М. Митровић – агенције

 

Кањижа: Вашариште празно

У привременом прихватном центру на Вашаришту у Кањижи, касно после подне и предвече скоро да није било избеглица.  Према подацима мађарске полиције до поднева је границу прошло 5.353 избеглица, а на граници код места Реске.

Јуче до 18 сати кроз прихватни центар на Вашаришту у Кањижи, прошло је око 1.100 људи, али се мало ко дуже задржавао, него су готово сви одмах из аутобуса или таксија, који су их довозили из правца Београда, преседали у аутобусе локалних превозника и таксија и журно одлазили пут Хоргоша и границе. Нико са сигурношћу не може да прогнозира шта ће се догађати после затварања границе, али у привременом прихватном центру у Кањижи обављају се припреме за прихват избеглица које ће се током вечери одлучити за ноћење под шаторима, уколико се не одлуче да покушају проћи жичану ограду на граници и домогну се Мађарске.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести