Недостаје 114 заменика јавних тужилаца
Свако пето место у тужилаштвима широм Србије је упражњено, сазнаје „Дневник”. По подацима које је на последњој седници Државног већа тужилаца (ДВТ)
изнео заменик републичког јавног тужиоца и члан тог тела Горан Илић, у Србији тренутно недостаје чак 114 заменика јавних тужилаца.
– Тај број није повећан након измена Законика о кривичном поступку, који је увео тужилачку истрагу – нагласио је Илић на последњој седници ДВТ-а. – Стварни број јавнотужилачких упражњених радних места је већи с обзиром на то да су у 33 јавна тужилаштва тренутно руководиоци – заменици јавних тужилаца. Због тога постоји проблем у нормалном и квалитетном функционисању тужилаштава.
Србија до сада није имала утврђену методологију за одређивање броја носилаца јавнотужилачке функције. До краја 2009. године у примени је био Правилник о управи у јавном тужилаштву, који је прописивао „оквирна мерила за одређивање броја заменика јавних тужилаца и запослених у Јавном тужилаштву” која су заснована на броју предмета у раду, при чему се наведена мерила нису доследно примењивала приликом одређивања броја носилаца јавнотужилачке функције у појединачним тужилаштвима. Постојећа систематизација, која је утврђена пре измене ЗКП-а, до данас није усклађена с повећаним обимом посла у јавним тужилаштвима од увођења тужилачке истраге. Ни таква – неодговарајућа систематизација – није попуњена, што је довело до гомилања предмета и немогућности да се решавају заостали предмети из ранијих година.
У протеклом периоду, од увођења тужилачке истраге, више од половине основних и виших јавних тужилаца је упутило писмени захтев Државном већу тужилаца за попуњавање, односно проширење систематизације броја заменика јавних тужилаца, у којем се указује на проблеме у вези с организацијом рада и ефикасношћу у поступању, а све због недовољног броја заменика јавног тужиоца, предочавају у Државном већу тужилаца.
По постојећој систематизацији, која је је утврђена 2009. године, а делимично измењена 2012, 2013. и 2015, у Републици Србији је предвиђено укупно 741 место заменика јавних тужилаца. Од тог броја, 442 места су предвиђена у 58 основних јавних тужилаштава, 183 места у 25 виших јавних тужилаштава, 68 места у четири апелациона јавна тужилаштва, као и 15 места у Републичком јавном тужилаштву. Такође је предвиђено и 25 заменика јавног тужиоца у Тужилаштву за организовани криминал и осам у Тужилаштву за ратне злочине.
Измена систематизације из 2009. године спроведена је 2012. године због промене фактичког стања у броју носилаца јавнотужилачке функције након доношења одлука Уставног суда о враћању тужилаца који су у реформи 2010. године „искључени из система”. Након тога, на крају 2013. године утврђена систематизација измењена је тако што је број заменика јавних тужилаца повећан у вишим јавним тужилаштвима за 12, а у основним за 14.
Ступањем на снагу новог ЗКП-а у октобру 2013. године и преношењем целокупног поступка истраге у надлежност Јавног тужилаштва, обим посла тужилаца значајно је повећан. Тако је само у основна тужилаштва из судова пренето више од 38.000 предмета. Повећани обим посла и повећање броја предмета нису били праћени изменом систематизације броја тужилаца, наглашавају у Државом већу тужилаца.
ДВТ истиче да посебан проблем представља чињеница да ни постојећа систематизација, која није усклађена с потребама новог ЗКПа, није попуњена. Наиме, у овом тренутку у јавним тужилаштвима у Републици Србији недостаје 114 заменика јавних тужилаца према утврђеној систематизацији, од чега у основним јавним тужилаштвима није попуњено укупно 71 место, у вишим девет, у апелационим 14, у Тужилаштву за организовани криминал 13, у Тужилаштву за ратне злочине три и у Републичком јавном тужилаштву четири места.
Посебно забрињава чињеница да је највећи проценат непопуњених места управо у основним јавним тужилаштвима, која су и највише оптерећена приливом предмета. Такође, од значаја је и чињеница да су од постојећих заменика јавног тужиоца, укупно 33 дужи период упућени на рад у друга тужилаштва, при чему се у тужилаштвима у којима су изабрани на функцију њихово место не приказује као упражњено, иако они у тим тужилаштвима, фактички не обављају функцију, упозоравају из ДВТ-а.
Осим тога, 32 заменика јавног тужиоца су постављена за вршиоце функције тужиоца, при чему се њихова места приказују као „попуњена” места заменика тужиоца, иако вршиоци функције тужиоца, у највећем броју случајева, не поступају у предметима (или их задужују у мањем броју), већ обављају послове организације рада и послове управе у Јавном тужилаштву.
М. Бозокин
Тужиоцу „на глави” 1.197 предмета
Сада је просечан број предмета по заменику јавног тужиоца у основним јавним тужилаштвима у Србији 1.197, а ако би се само попунила постојећа систематизација, број предмета по заменику у основним тужилаштвима би у просеку био 860. Када је реч о вишим јавним тужилаштвима, просечан број предмета по заменику тужиоца је 494, а при попуњеној систематизацији би био 415. У апелационим јавним тужилаштвима просечан број предмета по заменику износи 312, а износио би 249 ако би се систематизација попунила.