Неуобичајено често јављање о Ћурувији

- На дан убиства Славка Ћурувије захтев је био за чешћим јављањем него уобичајено, рекао је данас некадашњи припадник Државне безбедности Драган Бакшуновић, сада припадник Безбедносно информативне агенције,

који је учествовао у тајној пратњи Ћурувије, вођеног као "објекат Ћуран", на дан када је убијен 11 априла 1999. на Ускрс.

„То значи”, како је објаснио Бакшуновић у Специјалном суду на суђењу за убиство власника и уредника Дневног телеграфа и Европљанина, „да је јављано на минут, два или пет, кад пешак оперативац има услова, а праћени промени правац кретања”.

Он је рекао да не зна разлог за такав захтев, док је, одговарајући на питање одбране, рекао да је чуо како је дан раније било кашњења у јављању.

Бакшуновић, који је у пратњи учествовао као возач, рекао је и да је дан, два пре убиства, видео голф Државне безбедности за који тужилаштво тврди да су га користи некадашњи припадници Службе Ратко Ромић и Мирослав Курак, којем се суди у одсуству, оптужени као непосредни извршиоци.

Он није видео ко је у колима, али је сигуран да припадају Служби јер су имала препознатљиве специфичности, за која је чуо да су дата оперативцима на коришћење, али не и више од тога.

Његово учешће у пратњи Ћурувије на дан убиства трајало је кратко, до потеза Политика - Радио Београд, када је Ћурувија кренуо са Бранком Прпом улицом у којој је био стан испред којег је убијен.

Како је навео, његова смена за пратњу почињала је у 16 часова, док Тужилаштво наводи да је Ћурувија убијен између 16.38 и 16.45, а за убиство је чуо када је био у кући, на вестима преко радија.

Бакшуновић је рекао да је учествовао у две, три смене тајног праћења Ћурувије за које је навео да су била досадна, јер је Ћурувија ретко излазио, с озбиром на то да је трајало НАТО бомбардовање, и то у шетњу у близини стана у центру града.

Према његовим речима, пратња је била “класична”, да се утврде контакти Ћурувије и где залази и евентулно видео документује.

Адвокат Зора Добричанин Никодиновић, бранилац некадашњег начелника београдског центра ДБ оптуженог МИлана Радоњића и Ромића, рекла је да је исказ Бакшуновића под утицајем медија тако да није аутентичан.

Према њеним речима, тужилаштво опструише поступак, јер "нагомилава" небитне сведоке како се не би видела шума од дрвећа.

Адвокат Стеван Протић, бранилац Курака, рекао је да тужилаштво треба да наведе шта покушава да докаже неким сведоцима јер није ни спорно да је Ћурувија праћен и сматра да би требало да се неки искази сведока само прочитају уместо да се саслушавају.

Председник већа Снежана Јовановић је одговорила да је одржано детаљно припремно рочиште, где су сви имали прилику да се изјасне, и да је као једна од првих одлука била о томе ко ће сведочити.

Сведочећи после Бакшуновића, некадашњи припадник Државне безбедности Срђан Јовановић, који је био у смени са њим као пешак, навео је да им је шеф смене рекао да јављају сваку промену кретања Ћурувије, па су то они чинили када би праћени прошао неку попречну улицу или крај препознатљивог објекта, као што је факултет или фонтана.

Према његовим речима, убрзо му је речено да прати непознатог мушкарца са којим се Ћурувије срео у центру града као и да му је пренета шифра 47 што значи да је Ћурувија кренуо ка свом стану.

Јовановић је рекао и да је раније имао случајеве када је тражено чешће јављање, као и да је за убиство Ћурувије чуо након два, три сата после тога када је био код неке другарице и то на вестима.

- Ћурувија је рађен више пута, али не могу да се сетим кад јер је моја улога била да седим у колима пред његовим станом па немам за шта то да вежем, за неки догађај, да бих се сетио времена јер је било једнолично, рекао је Јовановић.

После објављивања досијеа Ћуран у медијима, он је рекао да су добили акт да Служба нема везе са убиством и да не коментаришу догађај.

Тужилаштво тврди да је Радоњић кршећи предвиђену процедуру наредио праћење Ћурувије и омогућио да те податке користе Ромић и Курак и да је повукао пратњу пре убиства како их њени припадници не би видели.

Првооптужени је некадашњи шеф ДБ Србије Радомир Марковић за којег тужилшатво тврди да је са планом за убисво упознао Радоњића.

Тужилаштво тврди да је Ћурувија убијен као политички противник по налогу нн лица из највиших структура власти из ниских побуда због његових јавних иступа и критика власти.

Оптужени су, изјашјавањући се о оптужници, негирали да су криви.

Суђење се наставља 23. фебруара саслушањем као сведока некадашњих припаднике Државне безбедности.
(ФоНет)

EUR/RSD 117.1199
Најновије вести