Оптужница против Богољуба Карића враћена на допуну

Оптужница против бизнисмена Богољуба Карића, његовог брата Сретена и још 14 осумњичених у случају „Мобтел“, која је подигнута у септембру 2010, а прецизирана 2013.године,

враћена је недавно  Вишем тужилаштву у Београду на допуну истраге , сазнаје „Дневник“.

- Виши суд у Београду је 21. априла ове године донео наредбу да Више јавно тужилаштво у Београду, у року од три дана након њеног пријема, донесе наредбу о допуни истраге ради бољег разјашњења стања ствари како би се испитала основаност оптужнице - саопштено је јуче „Дневнику“  из Вишег суда.

Тужилаштво је оптужницу  у случају „Мобтел“ подигло  18. септембра 2010. године против укупно шеснаесторо осумњичених за наводне злоупотребе на штету државе и сада бившег предузећа мобилне телефоније „Мобтел“  у сувласништву државе и компаније браће Карић.

Будући да је већина окривљених сумњичена за кривично дело злоупотреба службеног положаја, оптужница је прецизирана у новембру   2013.  након што је изменама Кривичног законика уместо тог дела, за одговорна лица у правним субјектима прописано ново - злоупотреба положаја одговорног лица.

Процес против Богољуба Карића и осталих је, подсетимо, покренут почетком 2006. године.  Из Тужилаштва је раније саопштено да оптужница сумњичи Богољуба и Сретена Карића и још четрнаест особа да су наводно „од 1998. до 2005. године, као одговорна лица у ’Мобтелу’ и другим предузећима у приватном власништву породице Карић,  закључивали уговоре, правне послове, скоро искључиво са предузећима из ’БК групације’, који су били штетни по ’Мобтел’ и по државу као једног од сувласника“.

Истражни органи су тада изнели процену да је „компанија ‘Мобтел’ оштећена за око 60 милиона евра“.

Пре него што је  покренут процес, крајем децембра 2005,  Влада тадашњег премијера Војислава Коштунице одузела је лиценцу за рад „Мобтелу“ . У току 2006. године одлукама тадашњих државних органа, „Мобтел“ је трансформисан у компанију „Моби 063“ која је у јулу исте године продата на јавном тендеру за 1,513 милијарди евра норвешком „Теленору”. Европска унија је потом затражила да Србија испита дешавања око трансформисања „Мобтела“ и сврстала тај случај на списак 24 спорне приватизације о којима су, пре две године, провере поврене специјалној радној групи МУП-а.

Од 2006.године кад је Богољуб Карић, после покретања истраге, „нестао“ из Србије, медији су више пута преносили његове изјаве у којима је тврдио да је „жртва политичког прогона бившег режима и  тадашњег  министра  Млађана Динкића, председника тадашње странке Г 17 плус“.

Ј. Ј.

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести