Шарић жели укидање пресуде и ново суђење

Одбрана Дарка Шарића предложила је данас Апелационом суду да укине првостепену пресуду којом је он осуђен на

20 година затвора због шверца 5,7 тона кокаина из Латинске Америке у Западну Европу и наложи да се суђење понови.
Шарићев бранилац Радослав Баћевић рекао је Танјугу да је на данашњој седници Апелационог суда предложио да се укине одлука Специјалног суда и да се наложи понављање суђења због бројних процесних повреда.

"Ми смо на те повреде указивали и у току суђења али их суд није усвојио, видећемо шта ће рећи другостепени суд", навео је Баћевић.
Иначе седница Апелационог суда трајала је пуних седам дана и окончана је данас - у јавном делу.
На нејавном делу седнице петочлано веће ће донети одлуку о жалбама, а може да их одбије и да пресуду потврди у целости, да их усвоји делимично или у целости и да пресуду преиначи у неким деловима, или је укине и наложи да се суђење понови.

Пракса је да своје одлуке Апелаицони суд странкама у поступку доставља писаним путем, а јавност се информише преко његовог сајта.
Шарић није говорио на седници, али јој је све време присуствовао иако није желео да буде присутан изрицању првостепене пресуде.
Он се једини из групе оптужених налази у притвору, док се остали бране са слободе или су у бекству.
Иначе Апелациони суд је заседао у специјалној судници Окружног затвора у Београду.

Шарић је прошлог лета осуђен на 20 година затвора због шверца 5,7 тона кокаина из Латинске Америке у западну Европу пред Специјалним судом.
Као суорганизари групе осуђени су Горан Соковић, који је у бекству и Жељко Вујановић на 20, односно 18 година затвора. Родољуб Радуловић, познат и као Миша Банана, који је такође у бекству првостепеном пресудом осуђен је на 11 и по година затвора.

   Остали чланови Шарићеве групе осуђени су на казне затвора од 11 до 15 година затвора, док су сведоци сарадници добили од пет до 10 месеци затвора.
Тако је сведок сарадник Небојшса Јоксовић осуђен на пет месеци затвора,  Драшко Вуковић на осам, а Радан Адамовић на 10 месеци затвора.
На по 15 година затвора у одстуству су због бекства осуђени Ненад Новаковић и Бошко Недић, а Марко Пандрац, који је такође у бекству на 13 и по година затвора,  колико је добио и Дарко Тошић.

Никола Димитријевић осуђен је на 13 година затвора, а на по 11 су осуђени Живко Сидински, Бобан Стојилковић, Марко Дабовић и Борислав Туњић.
На исту казну осуђени су Небојша Сретеновић, Марко Рачић, и Владимир Рачић који су у бекству.
Петар Обрадовић, који је у бекству, осуђен је на 12 и по година, а Милован Миловац такође одбего на шест месеци мање.
Првостепеном пресудом оптужби су ослобођени Бојан Станојковић, Дарко Газдић и Александра Мишић.

Шарић се предао српским властима 18. марта 2014. године од када се налази у притвору. Пре тога је од почетка поступка крајем 2009. године, био у бекству.
Тужилаштво за организовани криминал је иначе тражило да се Шарић и остали осуде на максималне казне затвора од 30 до 40 година, док је Шарић током суђења тврдио да су му оптужбе намонтиране вољом бивше власти.
Процес се водио по шест спојених оптужница због шверца више од укупно 5,7 тона кокаина из Уругваја, Бразила и Аргентине у западну Европу током 2008. и 2009. године.

Према оптужници, чланови Шарићеве организоване криминалне групе међусобно су комуницирали преко СМС порука и шифрованих телефонских бројева, мада су им полиција и домаће и стране тајне службе ушле у траг, па је прво хапшење ове групе уследило у Уругвају 15. октобра 2009. године и истовремено у Србији у акцији "Балкански ратник".

Осуђујућој пресуди су, поред прислушкиваних разговора, и изјава сведока сарадника помогла и признања девет оптужених који су признали кривицу и закључили споразум са тужилаштвом за организовани криминал.
У Специјалном суду у Београду Шарићу се  суди  због оптужби за прање пара у Србији убацивањем новца стеченог кријумчарењем кокаина у легалне токове.
Шарић и још 17 окривљених у том процесу терете се за прање око 22 милиона евра.

 

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести