Спречена пленидба имовине радника

Чланови Удружења „Солидарност” из Суботице спречили су продају имовине Живка Страјина из Суботице. Он је један од 400 радника суботичког „Севера” који су тражили заостале зараде,

изгубили спор и сада морају да плате судске трошкове. Већина њих нигде не ради и немају одакле да плате судске таксе које износе и до 50.000 динара по раднику. Судски извршитељ је одустао од продаје. 

- Не дамо да се одузме имовина Живка Страјина коју је он поштено зарадио.

Овим речима чланови Удружења „Солидарност” су спречили судског извршитеља да прода телевизор, апарат за заваривање и покућство. Живко Страјин објашњава да после 32 године радног стажа да уместо 600.000 динара колико му „Север” дугује за неисплаћене зараде, он мора да плати око 60.000 динара јер је изгубио спор.

Судски извршитељ није желео да даје изјаве. Направио је записник да продаја није одржана, али Страјин није желео да потпише записник.

У протекле две године „Солидарност” је спречила продају имовине за три бивша радника „Севера”.

- Добио сам отказ 2005. године и после три године, у законском року, поднео тужбу, али је она одбијена. Сада морам да платим 65.000 судских трошкова и 11.000 динара за трошкове њиховог адвоката. Једно око немам, на друго једва видим, ко ће да ме запосли... Немам од чега да платим судске трошкове, па хоће да дођу по двосед, мешалицу за бетон... Остављају ми кревет и сто за ручавање - прича Живко.

Извршитељи јуче нису закуцали на Живкова врата, али већ данас могу да дођу у дом Еугена Ковача, чија жена Јулија је такође изгубила спор и треба да плати 45.000 динара.

- Живимо од моје инвалидске пензије, три инфаркта сам имао и не могу ни успут много да зарадим. Како да платимо толики износ? Пописали су ствари и однеће готово све. Ако ће то да спасе ово друштво и државу, онда нека им је на част - каже Еуген.

Ова два Суботичанина, нажалост, нису једини. Око 500 радника бившег гиганта у производњи електромотора, који су потраживали заостале зараде, изгубило је спор с предузећем и мора да плати, за њих огромне, судске таксе.

Фабрика „Север-Суботица” приватизована је крајем 2004. године и продата аустријском предузећу “АТБ” за 4,1 милион евра. „Север” је осамдесетих година хранио око 5.000 породица, до приватизације 2005. године број радника је преполовљен, да би после 16 таласа отпуштања сада остао са око 300 запослених.

Пошто је пре две године већински власник отишао у стечај и то по величини трећи у историји Аустрије, цела “АТБ” групација, а са њом и суботичка фирма власништво бизнисмена Мирка Ковача, продата је кинеском „Волонгу”.

С. Иршевић

По правду и до Стразбура

Основни суд у Суботици је у образложењу пресуде навео да су потраживања радника застарела. Сматрају да је приватизација завршена 40 дана од потписивања купопродајног уговора, а то је 2005. године.

- Мишљење вештака и тадашњег директора Агенције за приватизацију је да се процес приватизације завршава по испуњавању одредаба купопродајног уговора, а то је у овом случају пет година. Много пута смо указивали на недоследан и незаконит рад суда. Имамо и доказе за то, а права радника бранићемо и у Стразбуру ако треба - објашњава Вања Драгојловић, председник УГ „Солидарност”.

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести