Старији чешће дижу руку на себе
раширила руке и окренула му леђа пре него што ју је он усмртио на лицу места. У другом случају је мушкарац (80) окончачао живот у каналу код Руменке, спустивши се у воду са чамца, сазнаје наш лист незванично.
На подручју Полицијске управе Нови Сад лане су евидентирана 93 самоубиства, просечно сваки четврти дан, у којима су живот изгубила 73 мушкарца и 20 жена. Највише је старијих од 51 године (60), а затим оних старости између 36 и 50 година (25), а међу онима који су дигли руку на себе било је и малолетника. Годинама, кобном чину кумују пре свега љубавни јади, болест, беспарица... али најчешћи мотиви за самоубиство у 12 општина Јужнобачког округа су нервно растројство и поремећај породичних односа.
По сазнањима „Дневника”, међу особама које су се одлучиле да одузму себи живот у јужној Бачкој су незапослени, пензионери, студенти или ученици, пољопривредници и радници. Лица која су се одлучила на такав очајнички потез то најчешће чине вешањем, ватреним и хладним оружјем (код ватреног оружја за врло мало предњаче лица која су га имала у легалном поседу), а следе особе које су себи скратиле живот скоком с висине, па тровањем.
Иначе, у Војводини се на сваких 17 сати догоди по једно самоубиство. На целом подручју Србије стопа је мало нижа, али је и она изнад просека у Европи. Израчунато је да се у Србији годишње убије око 1.300 људи, од којих око трећина у северној покрајини, а ти подаци казују да је ментално здравље становништва у држави лоше. Посебно забрињава податак да је суицид све израженији међу младима.
На Клиници за психијатрију у Новом Саду у више наврата су навели да таквим појавама доприносе многи фактори, од нагле промене метеоролошких услова до здравствених тегоба. Међутим, непосредни „окидач“ за такав чин је индивидуалан, а неретко му кумује алкохол, а многи несрећници често понесу своју тајну у гроб, без опроштајне поруке.
Осећај беспомоћности старијих људи који су остављени без икакве пажње, који уз болест постају још беспомоћнији, веома је присутан у таквим ситуацијама. Стари се осећају остављено, нарочито ако су остали без животног партнера. Осим одбачености и усмаљености, старије особе често имају и егзистенцијалних проблема.
По речима стручњака, новчани проблеми постају све чешће један од разлога због којих се људи затварају у себе и почињу да улазе у стање беса, док је много опаснији осећај безнађа. У таквој ситуацији, они се не поверавају ни породици, а одлуку о самоубиству доносе у тренутку. У мотиве за тај чин често спадају и здравствени проблеми, губитак посла, немогућност снабдевања породице и неке друге потешкоће с којима људи не могу у критичном тренутку да се изборе.
На крају, подсетимо, често се може чути мишљење упућених у ту проблематику да особа која покуша самоубиство најчешће шаље поруку да јој је тешко и да има велики проблем, а чињеница је да људи неретко подижу руку на себе када изгубе веру и наду да ће се у будућности нешто променити.
М. Вујачић