Ухапшено 49 особа због корупције

Министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић изјавио је јуче да је у оквиру акције „Скенер 2“, која је спроведена у сарадњи

 с надлежним тужилаштвима и пореском полицијом,  у више градова у Србији ухапшено 49 особа осумњичених да су од 2007. године до данас починиле више коруптивних кривичних дела. 

Стефановић је истакао да је почињеним кривичним делима, која се претежно односе  на злоупотребу службеног положаја у државним органима, буyет Републике Србије,  Аутономне покрајине Војводине, више општина, привредних субјеката и физичких лица  оштећен за око 7,6 милиона евра.

Према његовим речима, међу ухапшенима се налазе руководиоци и запослени у пореској управи, некадашњем Министарству заштите животне средине и просторног планирања , функционери локалних самоуправа, запослени у више јавних предузећа „Електропривреди Србије“, „Поштама Србије“, „Електрокосмету“.

Министар је додао да је међу ухапшенима и 12 саобраћајних полицајаца, осумњичених да су починили кривична дела из области примања мита, као и да је кривична пријава у редовном поступку поднета против 25 особа, док се за двоје осумњичених трага.

Акција је, како је навео, спроведена у више градова у Србији - Београду, Новом Саду, Панчеву, Бору, Зајечару, Јагодини, Краљеву, Крагујевцу, Нишу, Сомбору, Кикинди и Зрењанину.
- Акција је још један показатељ да полиција, у сарадњи с надлежним тужилаштвима,  неће стати у обављању свог посла. Реч је о делима из области корупције, која су веома друштвено опасна, због чега се овакве акције често спроводе и надам се да ће то бити опомена свима да се криминал у Србији не исплати - закључио је министар полиције. 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Саду,по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, ухапсили су и задржали Ђ. Г. (43) одговорно лице привредног друштва „Сидагро“ из Новог Сада, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица . Осумњичени је житарице (меркантилну соју, пшеницу, сунцокрет и кукуруз), које је од власника пољопривредних газдинстава с територија општина Тител и Жабаљ добио на чување током 2015. године, у вредности од 51.362.021,81 динара, без дозволе власника робе продао, а новац од продаје задржао за себе и на тај начин оштетио пољопривреднике.

У истом периоду је, ккао се сумња, робу - житарице, вештачко ђубриво, семе и пестициде, које је набавио на одложено плаћање од више привредних друштава са територије Новог Сада и околине у вредности од 45.586.107,25 динара, продао кроз велепродају и малопродају. Новац од продаје је присвојио за себе и привредно друштво. На тај начин је себи и фирми „Сидагро” прибавио противправну имовинску корист у укупном износу од 96.948.129,06 динара, додаје се у саопштењу.

Припадници МУП-а у Панчеву, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Панчеву, ухапсили су и задржали С. К. (71) из тог града, одговорно лице „Глобус аута“ из Панчева и Д. В. (50) из Мачванске Митровице, запосленог у Фонду за заштиту животне средине Републике Србије, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица и несавестан рад у служби .

Осумњичени С. К. се терети да је јула 2010. године и јануара 2011., новац добијен од Фонда за заштиту животне средине Републике Србије, намењен суфинансирању пројеката израде пројектно техничке документације за изградњу соларне електране и израде електро-погонских система на возилима у износу од 17.720.000 динара, ненаменски утрошио. Осумњичени Д. В., задужен за надзор над реализацијом поменутих пројеката, није вршио контролу трошења ових средстава, нити је предузео мере у циљу раскида уговора и повраћаја средстава.

Припадници Министарства унутрашњих послова у Сомбору, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Сомбору, ухапсили су и задржали Љ. М. (60), одговорно лице „Стапар“, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица. Посртоје основи сумње да је Љ. М. од 2013. до 2015. године, од добављача  ‘’Бач” из Бача, ‘’Дијамант„ АД Зрењанин,  ‘’Фекетић” АД Сомбор,  ‘’Баћо„ Врбас, ‘’Уљарице Бачка„ Нови Сад, као и већег броја пољопривредних произвођача преузимао робу, коју није евидентирао у својим пословним књигама, а потом је отуђио. На тај начин осумњичени је остварио противправну имовинску корист од  18.729.012,65 динара, на штету наведених правних и физичких лица, који су оштећени у укупном новчаном износу од 20.599.349,69 динара, наводи полиција.
У наставку предузимања потребних радњи у циљу откривања злоупотреба у раду Фонда за капитална улагања Аутономне покрајине Војводине и локалних самоуправа на територији Аутономне покрајине Војводине, припадници специјалног истражног тима МУП, Управе криминалистичке полиције и Полицијске управе у Сомбору, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду су у редовном поступку поднели кривичну пријаву против бившег одговорног лица Фонда за капитална улагања Аутономне покрајине Војводине, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Осумњичени се терети да је 2007. године, приликом реконструкције саобраћајница на територији општине Сомбор ангажовао конзорцијум из Београд за извођење радова, који је након тога противправно уступио овај посао другом подизвођачу из Суботице и за себе задржао разлику у цени од од 88.685.213,70 динара, и ако никакве радове на овом пројкету није изводио, чиме је нанета штета локалној самоуправи у Сомбору и Фонду за капитална улагања АПВ.

У наставку борбе против корупције, припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди, по налогу кикиндског Основног јавног тужилаштва, у редовном поступку поднели су кривичну пријаву против одговорног лица ЈП „Чока’’ из Чоке, због постојања основа сумње да је извршила кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Осумњичена се терети да је за посао поверен јавном предузећу од стране локалне самоуправе у Чоки, на основу лажних привремених ситуација фактурисала и наплатила радове који нису били изведени, чиме је прибавила противправну имовинску корист ЈП „Чока” у износу од 4.130.900,00 динара, на штету буyета локалне управе у Чоки.

Н. С. Х.

Пријава против извођача радова у „Хертерлендију”

Након завршене истраге у предмету „Хертерленди” и подизања оптужнице против осумњичених лица, припадници специјалног истражног тима МУП, Управе криминалистичке полиције и Полицијске управе у Зрењанину, по налогу зрењанинског Вишег јавног тужилаштва, у редовном поступку поднели су кривичну пријаву против тројице одговорних лица предузећа из Новог Сада, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица у покушају и злоупотреба положаја одговорног лица у помагању.

Осумњичени се терете да су, приликом извођења радова на адаптацији дворца “Хертерленди” у Бочару, сачинили, оверили и инвеститору Општини Нови Бечеј доставили на плаћање четврту привремену ситуацију, иако су знали да приказани радови у истој нису били изведени, чиме су лажним приказивањем чињеница о количини и вредности изведених радова покушали да доведу у заблуду одговорна лица у локалној самоуправи у Новом Бечеју да им на штету локалне самоуправе и Фонда за капитална улагања Аутономне покрајине Војводине који је био финансијер пројекта исплате 52.688.932,84 динара.
 

 

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести